Bilgi teknolojilerinin muhasebe bilgi kalitesine etkisinin muhasebe meslek mensuplarınca değerlendirilmesi
The effect of information technologies on accounting information quality by accounting professionals evaluation
  1. Tez No: 769074
  2. Yazar: BÜŞRA KOÇ ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE TANSEL ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Son yıllarda bilgi teknolojilerinde yaşanan hızlı değişim her alanda olduğu gibi muhasebe mesleğini de etkilemiştir. Muhasebe meslek mensupları faaliyetlerinde bilgi teknolojilerini yoğun şekilde kullanmaktadırlar. Bu sebeple bilgi teknolojilerindeki değişim ve gelişimin muhasebe meslek mensuplarınca yakından izlenmesi zorunlu hale gelmiştir. Muhasebe bilgi sistemi işletme yönetiminin doğru kararlar alması, işletme faaliyetlerinin doğru planlanması, yürütülmesi ve kontrolünde temel yapı taşı olarak kabul edilir Doğru bilgiye hızlı bir şekilde ulaşmak işletmelere önemli rekabet avantajı sağlamaktadır. İhtiyaç duyulan bilgiye ulaşabilmek için işletmeler çeşitli bilgi sistemlerinden faydalanır. Bunlardan en önemlisi muhasebe bilgi sistemidir. İşletme yöneticilerinin karar almalarına yardımcı olacak güvenilir ve kaliteli bilgiyi sağlamak muhasebe bilgi sisteminin en temel görevidir. Muhasebe bilgi kalitesini iyileştirmede bilgi kalitesini etkileyen faktörlerin bilinmesi ve bu faktörlerin etkin şekilde yönetilmesi sistemin bilgi kalitesini iyileştirmede ve etkinliğini arttırmada önemli bilgiler sağlayacaktır. Bu noktadan hareketle bu çalışmada, bilgi teknolojilerindeki gelişmelerin muhasebe bilgi kalitesine etkilerini incelemektir. Bilgi teknolojilerindeki gelişmelerin muhasebe bilgi kalitesine etkisini incelemek için oluşturulan anket formu Yalova Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler odasına kayıtlı faaliyet gösteren Yeminli Mali Müşavir (YMM), Serbest Muhasebeci Mali Müşavir (SMMM) ve SMMM stajyerlerine uygulanmıştır. Çalışma sonucunda kullanılan bilgi teknolojilerinin esnekliği ve güvenilirliği arttıkça bilgi kalitesinin arttığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
State-of-the-art technologies have a positive impact on the accounting profession, as in every field today. Accountants are those who use information technologies. This will enable people and education in information technologies to become beneficial to the accounting profession. Proper use of accounting system management takes advantage of full realizability in a way that can be considered as accurate planning, fee and quality controls in terms of planning. are the information systems needed to benefit from the needed areas. Education is the best accounting information system. It will help business managers to make decisions. Accounting can be evaluated in terms of knowledge improvement in knowledge improvement. With this movement, in this study, it is researched to obtain information from the investigations in information technologies. The formula to be collected here for training on accounting knowledge of accounting in information technologies. Information for Lean Trainer Financial Advisor (YMM), Independent Accountant Financial Advisor (SMMM) and SMMM training places. Information on the representation of the information technology used in the study