Muhasebe denetiminde bilgi teknolojilerinin kullanımı üzerine bir araştırma
A research on the use of information technologies in audit
- Tez No: 546326
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA AKSOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bilgi toplumuna geçiş ve teknolojik gelişmeler, işletmelerin de muhasebe sistemlerini güne uyarlama zorunluluğunu doğurmuştur. Bu ortamlardan elde edilen bilgilerin, işletme paydaşlarının doğru kararlar almasını sağlaması için güvenilir ve doğru olması önem kazanmıştır. Bilgi teknolojilerindeki değişim bilgi üretimini sağlayan yöntem ve araçlarda değişim sağlamıştır. Dolayısıyla, bu sistemlerin ve sistemlerin çıktısı olan bilgileri denetiminde de değişim yaşanmıştır. Bu gelişimlerin gelecekte ne gibi sonuçlarının olacağı konusunda öngörüde bulunabilmek için, hali hazırdaki etkilerini saptamak önemli hale gelmiştir. Bu çalışma ile, bilgi teknolojileri ile alakalı ne tür faktörlerin günümüzdeki denetim faaliyetlerini etkilediğini anlayarak denetim kalitesini artırmak için yapılabilecek çalışmaların öngörülmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda bilgi teknolojileri denetimi konusunda dünya ve Türkiye'de yapılan yasal düzenlemeler ve çalışmalar incelenmiştir. İnceleme sonunda BT denetimi konusunda ülkemizde henüz yeterli yasal zemin ve sertifikasyon hizmetlerinin oluşturulamadığı, küreselleşme rüzgarıyla birlikte değerlendirildiğinde söz konusu durumun ülkemiz aleyhine sonuçlar doğurabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The transition to information society and technological developments have led to the necessity of enterprises to adapt accounting systems to the day. It is important that the information obtained from these environments is reliable and accurate in order for the business stakeholders to make the right decisions. The change in information technologies has changed the methods and tools that provide information production. Therefore, there is a change in auditing of this systems with also in information that is output of these systems. So it becomes important to determine the effects of today's developments for prediction of the future. With this study, it is aimed to predict the studies that can be done to increase the quality of auditing by understanding that what kind of factors related to information technologies affect current audit activities. Regulations and studies in the world and Turkey on the information technologies auditing were examined in this context. At the end of the study, it has been determined that sufficient legal ground and certification services couldn't be established in our country about IT auditing and this situation can have consequences against our country when it is evaluated together with the wind of globalization.