Kadının güçlendirilmesi ve işgücüne katılımın artırılmasında mikro kredi uygulamaları: Samsun ili örneği
Micro-credit application in context of empowering and increasing the labour force participation of women: Case of Samsun province
  1. Tez No: 769107
  2. Yazar: BİLGENUR ŞAHBAZOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE IŞIL ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Kadınlar tüm dünyada işgücüne katılım söz konusu olduğunda erkeklere kıyasla dezavantajlı konumdadır. Dünyadaki kaynaklardan daha az yararlanabilen ve fırsatlara daha az erişebilen kadınlar yoksulluk problemiyle daha fazla karşı karşıya kalmaktadır. Bu nedenle kadınların güçlendirilmesi ve işgücüne katılımlarının artırılması yoksulluk kısır döngüsünü kırabilmede önemli bir araçtır. Bu çalışma kadının güçlendirilmesi ve işgücüne katılımının artırılmasında mikro kredi uygulamalarının rolünü ve etkinliğini Samsun ili özelinde sorgulamayı amaçlamaktadır. Bu çerçevede Samsun İlinde Mikro Kredi Şube Müdürlüğüne kayıtlı olup mikro kredi kullanan 104 kadın araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırmanın yöntemi anket yöntemidir ve bulgular SPSS (Statistical Program For Social Sciences) programı ile analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre katılımcıların büyük çoğunluğu mikro kredi sayesinde işgücüne katılım sağlamıştır, mikro kredi kullanımı hanenin gelir seviyesini artırmada önemli bir araçtır, mikro kredi kullanımı kadınların sosyal hayatlarında olumlu yönde değişimlere neden olmuş, özgüvenlerini artırmıştır, ancak tahsis edilen mikro kredi tutarı ihtiyaçları karşılamada yetersizdir.
Özet (Çeviri)
Women are disadvantageous compared to men regarding labor force participation all over the world. Women, who can benefit less from the resources in the world and have less access to opportunities, are more likely to face the problem of poverty. Therefore, empowering women and increasing their participation in the workforce are important tools to break the vicious circle of poverty. This study aims to question the role and effectiveness of micro-credit practices in empowering women and increasing their participation in the workforce in the province of Samsun. In this context, 104 women who are registered in the Micro Credit Branch Directorate in Samsun and using micro credit were included in the study. The method of the research is the survey method and the findings were analyzed with the SPSS (Statistical Program For Social Sciences) program. According to the research findings, the majority of the participants participated in the workforce thanks to micro-credit, the use of micro-credit is an important tool in increasing the income level of the household, the use of micro-credits caused positive changes in the social lives of women, increased their self-confidence, however, the amount of micro-credit allocated is insufficient to meet the needs.