Türkiye'nin silahlı/insansız hava aracı politikasının ulusal güvenliğe etkileri
Effects of Türkiye's armed/unmanned aerial vehicles policy on national security
  1. Tez No: 769106
  2. Yazar: MUSTAFA DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ BURAK DARICILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi Politikası Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Geçmişte savunma sanayinde var olan dışa bağımlılık neticesinde ambargolara maruz kalan Türkiye, milli bir savunma sanayi teşkil ederek bağımlılığın ulusal güvenlik üzerinde yarattığı menfi etkileri en aza indirmeye çabalamaktadır. Bu çerçevede, milli bir savunma sanayi kurma çabalarının en popüler ve başarılı örneklerinden birini silahlı insansız hava araçları oluşturmaktadır. Çalışmada, Türkiye'nin silahlı insansız hava aracı politikasının ulusal güvenlik üzerine etkileri akıllı güç kavramsallaştırması çerçevesinde incelenerek yaratılan etkinin ortaya çıkartılması amaçlanmıştır. Literatür taraması yöntemiyle gerçekleştirilen çalışmada, izlenilen silahlı insansız hava aracı politikasının hem sert hem de yumuşak güce katkı sağlayarak bir akıllı güç aracı olarak kullanıldığı görülmüştür. Terörle mücadele ve sınır ötesi operasyonlar bağlamında, asimetrik harp sahalarında personel kaybı olmaksızın ve düşük maliyetli çözümler sunan silahlı insansız hava araçları tarafından devamlı olarak hedef tespiti, keşif ve gözetleme görevlerinin yerine getirilmesi, harp sahasında farkındalığı arttırmaktadır. Bununla birlikte akıllı mühimmatlar sayesinde saldırı kapasitesine sahip olunması, acil ve ani müdahale yeteneğini beraberinde getirmektedir. Böylelikle bir sert güç aracı olarak kullanılan silahlı insansız hava araçları, aynı zamanda elde edilen görüntülerin basına yansıtılması gibi meşruiyet arttırıcı yollarla bir yumuşak güç aracı olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte çalışmada, diğer devletlere gerçekleştirilen silahlı insansız hava aracı sistemi ihracatlarının Türkiye'nin ulusal güvenliği bağlamındaki etkileri üzerinde de ayrıca durulmuştur. Özellikle Azerbaycan, Libya ve Ukrayna gibi sıcak çatışma içerisinde bulunan devletler tarafından Türk üretimi silahlı insansız hava araçların kullanılmasının, Türkiye'nin hem sert gücünü hem de yumuşak gücünü olumlu olarak etkilediği sonucuna varılmıştır. Bu itibarla, Türk üretimi silahlı insansız hava araçlarının dünya kamuoyunda her geçen gün biraz daha popüler hale gelmesi de Türkiye'nin yumuşak gücü üzerinde olumlu etkiler doğurmaktadır. Çalışmanın nihayetinde, Türkiye'nin izlediği insansız hava aracı politikasının bir akıllı güç alanı oluşturduğu ve böylelikle de Türkiye'nin ulusal güvenliğinin olumlu olarak etkilendiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Türkiye, which was exposed to embargoes as a result of foreign dependency in the defense industry in the past, is trying to get rid of the negative effects of dependency on national security by creating a national defense industry. In this context, one of the most popular and successful examples of efforts to establish a national defense industry is armed unmanned aerial vehicles. This study aims to reveal the effect created by examining the effects of Türkiye's armed unmanned aerial vehicle policy on national security within the framework of the smart power conceptualization. In the study carried out by the literature review method, it has been seen that the armed unmanned aerial vehicle policy followed is used as a smart power tool by contributing to both hard and soft power. In the context of counter-terrorism and cross-border operations, continuous target detection, reconnaissance, and surveillance missions by armed unmanned aerial vehicles, which provide low-cost solutions and without loss of personnel in asymmetrical battlefields, increase awareness on the battlefield. In addition, having the attack capacity thanks to smart ammunition brings with it the ability to respond quickly and instantly. Thus, armed unmanned aerial vehicles, which are used as a hard power tool, are also used as a soft power tool in ways that increase legitimacy such as reflecting the images obtained to the press. In addition, in the study, the effects of exports of armed unmanned aerial vehicle systems to other states in the context of Türkiye's national security are also emphasized. It was concluded that the use of Turkish-made armed unmanned aerial vehicles, especially by states in hot conflict such as Azerbaijan, Libya and Ukraine, positively affects both hard power and soft power of Türkiye. In this respect, the fact that Turkish-made armed unmanned aerial vehicles are becoming more and more popular in the world public opinion has positive effects on Türkiye's soft power. At the end of the study, it was concluded that the armed unmanned aerial vehicle policy followed by Türkiye created a smart power field and thus Türkiye's national security was positively affected.