Erzurum-Karasu topraklarının rüzgar erozyonuna eğilimleri
Vulnerability of Erzurum-Karasu soils againts wind erosion
- Tez No: 76912
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Erzurum - Karasu topraklarının rüzgar erozyonuna eğilimlerinin belirlenmesi amacıyla ele alınan bu çalışmada; Karasu nehrinin her iki yakasından, 10 noktadan 0.0 - 2,5 cm, 2,5 - 7,5 cm ve 7,5-15 cm derinliklerden örnekler alınmıştır. Toprak örnekleri kurutulduktan sonra“Rötar eleği”ile kuru elemeye tabi tutulmuştur. Kuru agregat analiz sonuçlarından, aşınabilen ve dayanıklı agregat yüzdeleri, geometrik ortalama çap değerleri ve bu değerler esas alınarak stabilite indeksleri belirlenmiştir. Tahmini toprak kayıp ları, mekaniksel stabilite ve ekivalan çap değerleri, kuru agregat analiz sonuçları ve eşitlikler yardımıyla hesaplanmıştır. Aynca, toprakların bazı fiziksel ve kimyasal özelliklerinden yararlanılarak aşınabilen agregatlar hesaplanmıştır. Araştırma sonuçlan, toprakların rüzgar erozyonuna karşı genellikle dirençli olduğunu göstermektedir. Tahmini toprak kayıp miktarları, çoğu toprak örneğinde önemsiz bulunmuştur. Eleme sonucu ölçülen aşınabilen agregatlar ile eşitlikten hesaplanan aşınabilen agregatlar arasında farklı sonuçlar elde edilmiştir. Söz konusu eşitliğin, çalışma sahası toprakları için uygun olmadığı sonucuna varılmıştır. Tahmini toprak kayıpları ile 0.42 ve 0.84 mm'den küçük aşanabilen agregatlar yüzdesi arasında önemli pozitif bir ilişki belirlenmiştir. Bununla beraber, mekaniksel stabilite, ekivalan çap ve stabilite indeksi ile tahmini toprak kayıpları arasındaki ilişki önemsizdir.
Özet (Çeviri)
Vulnerability of Erzurum - Karasu soils against wind erosion was determined. In this study,soil samples from 0.0-2,5 - 2,5 - 7,5 and 7,5-15 cm depths were collected at 10 different points through both sides of the Karasu river. Soil samples were sieved using“Rotary sieve”for dry - aggregate analysis after air - drying. Based on the results of dry aggregate analysis the percentage of erodible and nonerodible aggerates, geometric mean diameter and stabilitiy index of soils were determined Approximate soil losses, mechanical stability and equivalent diameter values were calculated using the results of dry aggregate analysis and formulas. However, the erodible aggregates were computed using soil physical and chemical properties. Results of this study indicated that soils were generally resistant against wind erosion. Amounts of approximate soil losses were not important in most soils. The different values were obtained between erodible aggregates predicted using equation and measured erodible aggregates from dry-sieving. This equation was not appropriate for soils studied A significant positive correlation was determined between the amounts of soil loss predicted and the percentage of aggregates smaller than 0,42 and 0,84 mm. However, there were no significant relationship between approximate soil losses and mechanical stability, equivalent diameter and stability index.