Asit topraklara uygulanan kirecin toprak özelliklerine, bitki gelişmesine ve besin elementi alımına etkisi ile yıkanma durumu
Effect of lime application on soil properties, plant growth and nutriend uptake in acid soils and leaching status
  1. Tez No: 76913
  2. Yazar: UĞUR ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADİL AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Kireç ihtiyaçları belirlenen asit topraklara değişik dozlarda uygulanan kirecin toprakların bazı özelliklerine, mısır bitkisinin gelişmesine ve besin elementi alımı ile uygulanan kirecin yıkanma oranı incelenmiştir. Bu amaçla Doğu Karadeniz Bölgesinden 10 adet toprak örneği alınmış ve gerekli işlemlere tabi tutulduktan sonra sera koşullarında deneme kurulmuştur. Deneme sonunda bitkiler hasat edilmiş, kuru madde miktarları belirlenmiş ve bitki analizleri yapılarak kireçlemeye bağlı olarak değişen bitki elementel içeriği belirlenmiştir. Ayrıca toprak örneklerinde deneme öncesi ve deneme sonrası programlanan toprak analizleri yapılarak örneklerin çeşitli özelliklerinde ortaya çıkan değişimler irdelenmiştir. Elde edilen analiz sonuçlarına göre toprak örneklerine uygulanan kireç miktarı arttıkça pil yükselmiş, değişebilir CaiMg ve bitki tarafından alınabilir P içerikleri artmış, değişebilir Al -ı II, değişebilir K, bitki tarafından alınabilir Fe, Mn, Zn ve Cu miktarları azalmıştır. Kireçlemeye bağlı olarak toprak örneklerindeki değişebilir Ca+Mg artışı, elverişli P'daki artışa göre ve değişebilir Al+H ve elverişli Fe, Mn'daki düşüş ise elverişli Zn ve Cu'daki düşüşe göre daha belirgin olarak ortaya çıkmıştır. Toprak örneklerine ilave edilen kireç dozu arttıkça, bitki kuru madde miktarları artmış ve kuru madde artışı üzerine toprakların ve kireç dozlarının etkisi ıstatistiki olarak önemli bulunmuştur. Toprağa uygulanan kireç miktarı arttıkça genel olarak bitki örneklerinin N, P, Ca ve Mg içeriği artarken, K, Fe, Mn, Zn ve Cu içeriği azalmıştır. Topraktan yıkanan kireç miktarı, dolayısıyla yıkanma oranı kararsız bir değişim göstermekle birlikte genelde uygulanan kireç miktarı arttıkça artmıştır.
Özet (Çeviri)
In view of lime requirements of acid soils, the effect of the lime applied at different doses on the various properties of soils, plant growth and plant nutrient uptake so well as leaching of lime were investigated. For this purpose 10 soil samples (Ü-20cm) were taken from Eastern Black Sea Region and tested in greenhouse in subjecting to required proceses. Upon completion of the trial plants were harvested, their dry weights were taken and plant mineral content was analysed in relation to lime application. Soil samples taken before growth and after harvest were also analysed to investigate the changes. According to the results obtained pi I, Ca i-Mg and P content of soil increased whereas Al+H; exchangabie K, the amounts of available Fe, Ivln, Zn and Cu decreased as the amount of lime increased. increase in cxchangehle Ca+Mg in response to lime application was higher than the increase in P content whereas decrease İn Al+H and available Fe and Mnis higher than in decrease in Zn and Cu. Plant dry matter weight increased as the lime content applied increased. The effects of soils and lime doses on plant dry matter were statistically significiant. As the amount of lime applied to soils increased, N, P, Ca and Mg content generally increased but K, Fc, Mn, Zn and Cu contents decreased. Although inconsistant, teachable Ca content increased in lime with lime application.