Malign meme kitlelerinin gri skala ultrasonografi, doppler ultrasonografi ve super-B mikrovasküler görüntüleme özelliklerinin aksiller metastaz ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Prediction of axillary metastasis among gray scale ultrasonography, doppler sonography and superb microvascular imaging features of malign breast lesions
- Tez No: 769126
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN KAYADİBİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Giriş ve Amaç: Meme kanseri, dünyada akciğer kanserinden sonra en sık görülen ikinci, kadınlarda en sık rastlanan kanser türüdür. Aksiller lenf nodu metastazı (ALNM) hasta prognozunu ve tedavi kararını etkileyen önemli bir prognostik faktördür. Çalışmamızda malign meme kitlelerinin gri skala ultrasonografi (B-Mod USG), renkli Doppler ultrasonografi (RDUS) ve ayrıca super-b mikrovasküler görüntüleme (SMG) ile elde edilen özelliklerinin ALNM öngörüsündeki diagnostik başarısını araştırmayı hedefledik. Gereç ve Yöntem: Kurumumuz etik kurul onayının alınmasının ardından Aralık 2020 – Şubat 2022 tarihleri arasında BI-RADS 5 kitle saptanarak tarafımıza yönlendirilen hastalar çalışmaya dâhil edildi. Lezyonların sırasıyla B-Mod, RDUS Adler skoru, SMG Adler skoru ve SMG İndeksi (SMGVi) değerleri kaydedildi ve USG eşliğinde tru-cut biyopsi, aksiller İİAB işlemleri uygulandı. Görüntüleme bulguları ile histopatolojik veriler istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Değişken grupların analizleri ki kare ve Mann Whitney U Testi ile sağlandı. Lezyonların RDUS Adler skoru, SMG Adler skoru ve SMGVi değerleri için ROC analizleri çizildi. Bulgular: Hasta grubunda toplam 33-83 yaş aralığında 176 hasta çalışmaya dâhil edildi. Bunlardan 91'inde ALNM saptandı, 85'inde ise ALNM saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Purpose: Breast cancer is the second most common type of cancer in the world after lung cancer and the most common type of cancer in women. Axillary lymph node metastasis (ALNM) is an important prognostic factor affecting patient prognosis and treatment decision. In our study, we aimed to investigate the diagnostic success of the features of malignant breast masses obtained by gray scale ultrasonography (B-Mode US), color Doppler ultrasonography (CDUS) and super-b microvascular imaging (SMI) in the prediction of ALNM. Materials and Methods: After the approval of the ethics committee of our institution, the patients who were referred to us after detecting BI-RADS 5 masses between December 2020 and February 2022 were included in the study. B-Mode US, CDUS-Adler score, SMI-Adler score and SMI-Index (SMGVi) values of the lesions were recorded, respectively, and tru-cut biopsy and axillary FNAB procedures were performed under US guidance. Imaging findings and histopathological data were statistically compared. Variable groups were analyzed using the chi-square and Mann Whitney U Test. ROC analyzes were plotted for the CDUS-Adler score, SMI-Adler score, and SMIVi values of the lesions. Results: In the patient group, 176 patients aged between 33-83 years were included in the study. ALNM was detected in 91 of these, and ALNM was not detected in 85.