Böbrek transplantasyonunda laparoskopik nefrektomi yapılan vericilerin yaşam kalitesinin açık nefrektomi yapılan vericilerle karşılaştırılması
Laparoscopic in renal transplantation life of nephrectomy donor squality of open nephrectomy made comparison with transmitters
  1. Tez No: 769125
  2. Yazar: RESUL SARIGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SİNAN ÇARKMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
GİRİŞ: Son dönem böbrek yetmezliği, artan hasta popülasyonu ve bu durumun getirdiği mali yük ile iş gücü kaybı nedeniyle çözüm bekleyen önemli bir sağlık sorunudur. Böbrek nakli tedavi seçenekleri arasında uygun hastalarda öncelikle tercih edilenidir. Canlı vericiden nakil ülkemizde sıklıkla tercih edilmektedir. Canlı vericiden donör nefrektomi, klasik konvansiyonel teknik ile yapılabilindiği gibi günümüzde laparoskopik olarak da yapılabilmektedir. Laparoskopinin açık cerrahiye göre kesin üstünlükleri mevcuttur. Bunlar daha az postoperatif ağrı, hastanede daha az kalma, hızlı iyileşme ve estetik görünüm olarak özetlenebilir AMAÇ: Bu tez çalışmasında,“laparoskopik donör nefrektomi ve açık donör nefrektomi (LDN) yapılan vericilerin yaşam kalitesinin karşılaştırılması”amaçlanmıştır. MATERYAL-METOD: İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı, Transplantasyon Biriminde yapılan peroperatif ve postoperatif komplikasyon gelişmemiş 25 açık, 21 laparoskopik donör nefrektomi olgusu demografik özellikleri ve yaşam kalitesi SF-36 testi kullanılarak değerlendirildi. BULGULAR: Yaşları 36 ile 78 arasında değişen 25 açık 21 laparoskopik hastanın SF-36 testi kullanılarak yapılan analizinde; fiziksel fonksiyon, fiziksel rol fonksiyon, ağrı, genel sağlık, vitalite, sosyal fonksiyon, emosyonel rol fonksiyonu, mental sağlık alt boyutlarının cinsiyet, yaş ve ameliyat tipine göre oluşturulan puanlamasında cinsiyet ve yaşın yaşam kalitesi ölçeğinde P0,05 olarak fark saptanmadı. Ancak ameliyat tipine göre laparoskopik nefrektomi (kapalı) ameliyatların açık nefrektomiye göre postop dönemde yaşam kalitesi alt gruplarının herbirinin ayrı ayrı karşılaştırılmasında P0,01 ve P0,05 olarak anlamlı fark saptanmıştır. SONUÇ: Bu çalışmamızda ameliyat tipine göre laparoskopik dönor nefrektomi (kapalı) ameliyatların açık dönor nefrektomiye göre postop dönemde yaşam kalitesi ve alt gruplarında incelendiğinde laparoskopik ameliyat sonrası yaşam kalitesinin daha üstün olduğunu göstermiş olduk.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Kidney failure has recently become a serious health problem due to the increasing number of patients, the financial burden and workforce losses caused by the disease.Among the kidney transplant treatment options,it is primarily preferred in suitable patients.Transfer from alive donor is often perferred in our country.Donor nehprectomy from an alive donor can be performed using conventional technique as well as laporoscopically today.Laparoscopy has certain advantages compared to open surgery: less post-operative pain, shorter stay at hospital, fast recovery and aesthetic appearance. PURPOSE: This study presents a comparison of life quality that was evaluated by SF-36 test, of donors who undergo laparoscopic nephrectomy and open nephrectomy. METHODS: 25 open and 21 laparoscopic donor nephrectomy cases performed at the Transplantation Unit of Department of General Surgery of Faculty of Medicine, Istanbul University with no pre-op and post-op complications, are to be evaluated in terms of demographic features and quality of life. RESULTS: In the analysis of 25 open laparoscopic patients between the ages of 36 and 78 using the SF-36 test; according to gender, age and type of surgery in the subdimensions of physical function, physical role function, pain, general health, vitality, social function, emotional role function, mental health no difference was found as P0.05 in gender and age's quality of life scale. However, a significant difference was found as P0.01 and P0.05 in the comparison of each of the postoperative quality of life subdimensions between laparoscopic nephrectomy (closed) operations and open nephrectomy according to the type of surgery. CONCLUSSİON: In this study, we have shown that postoperative quality of life and subdimensions of laparoscopic donor nephrectomy (closed) surgeries are superior than open donor nephrectomy according to the type of surgery, and that the quality of life after laparoscopic surgery is superior.