Kurtarma ve yangınla mücadele (Arff) personelinin sağlık inanç modeli'ne dayalı genel afete hazırlık inanç düzeyleri ve ilişkili faktörlerin belirlenmesi
Determination of general disaster preparedness belief levels and related factors based on the health belief model of aircraft rescue firefighting arff personnel
  1. Tez No: 769130
  2. Yazar: ÜMMÜ YAYLA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU İNAL ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Afet Eğitimi ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Afet Eğitimi ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, Devlet Hava Meydanları İşletmesi'nde (DHMİ) görev yapan kurtarma ve yangınla mücadele personelinin Sağlık İnanç Modeli (SİM)'ne dayalı genel afete hazırlık inanç düzeylerinin, afete hazırlık inanç düzeyindeki alt boyutların düzeylerinin ve ilişkili sosyo-demografik ve afetlerle ilgili değişkenlerin belirlenmesini amaçlamaktadır. Kurtarma ve yangınla mücadele personelinin SİM'e dayalı genel afete hazırlık inanç düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelendiği bu çalışma tarama modelinde kesitsel araştırma olarak tasarlanmıştır. Araştırmanın evrenini 1723 kurtarma ve yangınla mücadele personeli oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında 371 kurtarma ve yangınla mücadele personeline ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the plantstate airports (DHMI) aircraft rescue firefighting personel serving the Health belief model (SIM)'general disaster Preparedness belief based on what the levels, the levels of disaster Preparedness belief at the level of the lower dimensions and the associated socio-demographic and disaster-related variable stoidentifytargets. This study, in which the general disaster Preparedness belief levels of aircraft rescue firefighting personel based on SIM were examined in terms of various variables, was designed as a cross-sectional research in the screening model. The universe of therese archconsists of 1723 aircraft rescue firefighting personnel. Within the scope of the study, 371 aircraft rescue firefighting personel were reached. Within the scope of the study, the disaster Preparedness belieflevels of aircraft rescue firefighting personel are at the undecided Level with an average of 134.78.