Türkiye ve Azerbaycan'da özel sağlık sigortası uygulamaları
Private health insurance practices in turkey and Azerbaijan
- Tez No: 769131
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKİM AZİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Aktüerya Bilimleri, Actuarial Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aktüerya ve Risk Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Özel sağlık sigortası, sigortalının hastalık ve kaza nedeniyle sağlık giderlerini karşılamak üzere tasarlanmış bir sağlık sigortası ürünüdür. Günlük yaşamda tüm önlemler alınmış olsa bile bazen insanın başına kazalar veya hastalıklar gelebilmektedir. Böyle bir durumla karşılaşmak fiziksel ve zihinsel olarak insanları yorabilir. Özel sağlık sigortası, seçilen bir doktor veya tedavi merkezinden eksiksiz bir sağlık taraması, teşhis ve tedavi hizmeti almayı sağlamaktadır. Ülkenin veya dünyanın her yerinde ihtiyaç duyulabilen bu tür bir sigorta ile her zaman risklere karşı hazır olmak mümkündür. Özel sağlık sigortasının anlaşmalı olduğu tüm hastaneler, klinikler, teşhis merkezleri, fizik tedavi merkezleri, eczaneler ve muayenehaneleri kapsayan tesislerden ihtiyaç duyulan hizmetler alınabilir. Özel sağlık sigortası, yatarak tedavi, yoğun bakım, kemoterapi, radyasyon tedavisi, diyaliz, küçük müdahaleler, yatış sonrası fizyoterapi, evde bakım, yardımcı tıbbi ekipman, trafik kazası sonucu diş tedavisi, mamografi ve PSA takibi, hava ambulansı, protez masrafları, check-up teminatı, ferdi kaza sigortası, yurt dışı yatarak tedavi, ayakta tedavi, tıbbi konsültasyon ve ambulans hizmetleri, doktor muayenesi, ilaçlar, 0-6 yaş arası çocuklara aşılar, laboratuvar hizmetleri, görüntüleme ve tanı yöntemleri, ileri tanı yöntemleri, fizyoterapi, gebelik takip giderleri, doğum teminatı, yeni doğan bebek teminatı hizmetlerini kapsamaktadır. Gerektiğinde sigortalıların tercih ettiği paketlerin poliçelerinde belirtilen maddelere bağlı olarak sigorta teminatı uygulanmaktadır. Özel sağlık sigortası ülkelere göre farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Private health insurance is a health insurance product designed to cover the health expenses of the insured due to illness and accident. Even if all precautions are taken in daily life, sometimes accidents or diseases can happen to people. Encountering such a situation can tire people physically and mentally. Private health insurance provides a complete health screening, diagnosis and treatment service from a selected doctor or treatment center. With this type of insurance, which can be needed anywhere in the country or the world, it is always possible to be ready for risks. Necessary services can be obtained from all hospitals, clinics, diagnostic centers, physical therapy centers, pharmacies and clinics with which private health insurance is contracted. Private health insurance, inpatient treatment, intensive care, chemotherapy, radiation therapy, dialysis, minor interventions, post-hospital physiotherapy, home care, auxiliary medical equipment, dental treatment after traffic accident, mammography and PSA follow-up, air ambulance, prosthesis costs, check-in up coverage, personal accident insurance, inpatient treatment abroad, outpatient treatment, medical consultation and ambulance services, doctor's examination, drugs, vaccines for children aged 0-6, laboratory services, imaging and diagnostic methods, advanced diagnostic methods, physiotherapy, pregnancy follow-up expenses, maternity guarantee, newborn baby guarantee services. When necessary, insurance coverage is applied depending on the items specified in the policies of the packages preferred by the insured. Private health insurance differs from country to country.