6360 sayılı yasa'nın ilçe belediyelerinin hizmet sunumlarına etkileri: Hatay örneği
Effects of law no 6360 on service provisions of district municipalities: The case of Hatay
- Tez No: 769141
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 510
Özet
Büyükşehirlerin yeniden ölçeklendirilmesi istemi ile yapılan 6360 sayılı Yasa ve akabinde gelen radikal değişimler; meclis kürsülerinde, akademik literatürde ve medya organlarında sıklıkla gündeme getirilmiş ve tartışılmıştır. Tartışmaların yerele nasıl yansıdığı ve yerelde ne gibi etkilere neden olduğu bu çalışmanın bir konusudur. Çalışma kapsamında, 6360 sayılı Yasa'nın öngördüğü yeni model ve uygulama sonuçları, Hatay ölçeğinde ele alınarak katılımcıların Yasa hakkındaki tespitleri ve çözüm önerileri somut eylemler düzeyinde analiz edilmiştir. Dolayısıyla bu çalışma, yerelde radikal değişimlerin önünü açan ve önce“yerel ve bölgesel”nitelikli; uygulamada karşılaşılan somut sorunlar bağlamında şiddetlenen tartışmaların ardından“ulusal boyutta”bir sorun haline gelen ve en hafif ifade ile“revize edilmesi gereken”6360 sayılı Yasa'nın; Hatay Büyükşehir Belediyesi'nin ve Büyükşehir İlçe Belediyeleri'nin hizmet sunumuna etkisi üzerinde yoğunlaşmaktadır. Yasa'nın Hatay“il ölçeğinde / kent yöneticileri nezdinde”uygulamaya yansımasında önemli bir eksiklik görülmektedir. Bu eksikliğin doldurulması amacıyla yapılan alan araştırması, nitel bir yaklaşım ile desteklenmiştir. Alan araştırmasında kullanılan yöntem ise görüşme tekniğine dayanmaktadır. Çalışma ile 6360 Sayılı Yasa'nın Hatay yerelinde ortaya çıkardığı sorunları ve çözüm önerileri kapsamlı şekilde ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Law No. 6360, which was made with the request of rescaling the metropolises and the radical changes that followed; It has often been brought up and discussed in parliamentary rostrums, academic literature, and media outlets. It is the subject of this study how the debates reflect on the local and what kind of effects they cause in the local. Within the scope of the study, the new model and implementation results envisaged by the Law No. 6360 were handled on the Hatay scale, and the participants' determinations about the Law and solution proposals were analyzed at the level of concrete actions. Therefore, this study is of a“local and regional”character, which paves the way for radical changes in the local; Law No. 6360, which has become a problem on a“national scale”after intensifying debates in the context of concrete problems encountered in practice, and which, to put it mildly,“needs to be revised”; It focuses on the impact of Hatay Metropolitan Municipality and Metropolitan District Municipalities on service delivery. There is a significant deficiency in the implementation of the law“at the provincial scale / before the city administrators”in Hatay. The field research carried out to fill this gap was supported by a qualitative approach. The method used in the field research is based on the interview technique. With the study, the problems and solution proposals of the Law No. 6360 in the Hatay locality were revealed in a comprehensive way.