Rebel governance as a post-conflict survival strategy: The impact of wartime rebel state-building on post-conflict power-sharing
Bir savaş sonrası hayatta kalma stratejisi olarak isyancı grupların bölge yönetimi: İsyancı devlet inşasının savaş sonrası güç paylaşımına etkisi
  1. Tez No: 769140
  2. Yazar: ZEYNEP KÖSEOĞLU ONAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BELGİN ŞAN AKCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
İç savaş literatüründe yapılan son araştırmalar, isyancı silahlı örgütlerin kendi kontrollerindeki bölgelerde rakip bir kurum inşa etme sürecine girdiğini ortaya koymaktadır. Birçok isyancı örgütün eğitim, sağlık, yargı ve güvenlik gibi alanlarda kurumlar inşa edip sivillere hizmet sağladıkları gösterilmiştir. Silahlı örgütlerin bulundukları bölgede rakip devlet inşasını inceleyen önceki araştırmalar çoğunlukla bu grupların çatışma bölgesini yönetme kapasitelerindeki farklılığı açıklamaktadır. Fakat literatür halen, hükümet ve isyancı örgütler arasındaki güç paylaşımı konusu gibi, örgütlerin kurum inşasının çatışma sonrası düzendeki olası etkilerini değerlendiren çalışmaların eksikliği içindedir. Bu tez, isyancı devlet inşası ile savaş sonrası aktörler arası güç paylaşımı arasındaki ilişkiyi analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma, iç savaş sonrası düzende bazı isyancı grupların devlet gücünden pay alma konusunda neden diğerlerinden daha iyi olduğunu açıklamak için teorik bir çerçeve geliştirmektedir. İlk olarak, savaşan taraflar arasındaki pazarlık sürecinin mantığını ve barışa yönelik güç paylaşımının önünde yarattığı zorluklar tartışılmıştır. Devamında, isyancıların savaş zamanı sürdürdükleri kurum inşasını, güç paylaşımı pazarlığında devletleri ikna etmek için bir koz olarak kullanma stratejisini açıklayan teorimi sunulmuştur. Temel argüman, isyancı örgütlerin kurdukları yönetimler ve güç paylaşımına ilişkin mevcut iki büyük veri setine dayanan lojistik ve OLS regresyon modeli kullanılarak test edilmiştir. Sonuçlar, isyancı örgüt yönetiminin savaş aktörleri arasındaki güç paylaşımı olasılığı ve seviyesi üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve olumlu bir etkisi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Recent studies in civil war literature showed that insurgent groups engage in a rival institution-building process on rebel-held territories. They establish governing institutions and provide services for civilians in the fields of education, health, adjudication, and security. Previous research on rebel governance explains the variance in rebel groups' capability of governing the conflict zone. However, the literature still lacks studies evaluating the implications of rebel governance on the post-conflict order such as power-sharing between the government and the insurgent groups. This thesis aims at analyzing the relationship between the insurgent state-building and post-war power-sharing. In this study, I develop a theoretical framework to explain why some rebel groups are better than others in receiving a share of state power in the post-civil war order. First, I discuss the logic of the bargaining process among the warring parties and the challenges it creates in front of peaceful power-sharing. Further, I present my theory explaining the rebels' strategy of using wartime state-building as leverage in the bargaining process to convince the states to share power. I test my argument using logistic and OLS regression models based on two existing large-N datasets of rebel governance and power-sharing. The results indicate a statistically significant and positive impact of rebel governance on the likelihood and the level of power-sharing among former combatants.