Türkiye'de politik sinemanın gelişimi ve 2000'li yıllar
The development of political cinema in Turkey and 2000s
  1. Tez No: 769146
  2. Yazar: ABDURRAHİM YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KARADOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Bu çalışmada toplumsal alanda yaşanan değişimlere karşı duyarsız kalmayan film anlatılarında yaşamın gerçekliklerini dile getiren politik sinemanın Türk sinemasında ilk örneklerinin görülmeye başladığı 1960'lı yıllardan 2000'li yıllara dek gelişimi, örnekleri incelenmiş ve bu gelişmelerin politik sinemayı nasıl etkilediği ele alınmıştır. Bu etkilerle 2000'li yıllar sonrası politik sinemanın tarihsel süreç içinde toplumsal, siyasal ve kültürel alanlarda yaşanan gelişmelerle kimlikler üzerinden ifade edildiği görülmüş ve 'etnik kimlik filmleri' ve 'toplumsal cinsiyet ve cinsel kimlik filmleri' biçiminde kuramsal anlamda tanımlaması yapılarak, temaları ve örnekleri incelenmiştir. Böylece politik sinema daha parçalı ve çoğulcu ancak daha açıklayıcı ve kapsayıcı bir tanıma sahip olmuştur. Bu doğrultuda çalışmanın örnekleminde belirlenen 'etnik kimlik filmleri' kapsamında Handan İpekçi'nin Büyük Adam Küçük Aşk (2001) ve Tomris Giritlioğlu'nun Güz Sancısı (2008) filmleri, 'toplumsal cinsiyet ve cinsel kimlik filmleri' örneği olarak da Emine Emel Balcı'nın Nefesim Kesilene Kadar (2015) ve Caner Alper ve Mehmet Binay'ın Zenne (2011) filmleri çalışmanın kuramsalında yapılan değerlendirmeler ışığında analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the development from the 1960s, when the first examples in Turkish cinema began to be seen, to the 2000s and examples of political cinema, which does not remain indifferent to the changes in the social field and expresses the realities of life in film narratives, have been examined, and how these developments affected political cinema has been discussed. With these effects, it has been seen that political cinema after the 2000s has been expressed through identities with developments in social, political and cultural fields in the historical process, and it have been defined theoretically as 'ethnic identity films' and 'gender and sexual identity films' and its themes and samples have been examined. Thus, political cinema has had a more fragmented and pluralistic, but more explanatory and inclusive definition. In this direction, Handan İpekçi's Büyük Adam Küçük Aşk (2001) and Tomris Giritlioğlu's Güz Sancısı (2008) on behalf of ethnic identity films, as examples of gender and sexual identity films, Emine Emel Balcı's Nefesim Kesilene Kadar (2015) and Caner Alper and Mehmet Binay's Zenne (2011) have been analyzed in the light of the theoretical evaluations of the study.