Parkinson hastalığına sahip bireylerde servikal stabilizasyon egzersizlerinin ve servikal bölgeye vibrasyon uygulamasının motor semptomlar ve duyu profili üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of cervical stabilization exercises and vibration application to the cervical region on motor symptoms and sensory profile in individuals with Parkinson's Disease
  1. Tez No: 897119
  2. Yazar: EMİNE NUR DEMİRCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEZİRE KÖSE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi Ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroloji Fizyoterapistliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu çalışma Parkinson hastalarında servikal stabilizasyon egzersizlerinin ve servikal bölgeye lokal vibrasyon (LV) uygulamasının motor semptomlar ve duyu profili üzerindeki etkilerini ve Parkinson hastalarının duyu profili ile motor semptomlar arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla planlandı. Çalışmaya dahil edilen 30 hasta randomize olarak Vibrasyon Grubu (VG), Stabilizasyon Grubu (SG) ve Kontrol Grubu (KG) olmak üzere 3 gruba ayrıldı. KG'ye 6 hafta, haftada 1 kez fizyoterapist gözetiminde, diğer günler ev programı olacak şekilde geleneksel fizyoterapi programı uygulandı. VG'ye geleneksel fizyoterapi programına ek olarak 6 hafta, haftada 3 gün LV uygulaması yapıldı. Haftada 1 gün geldiklerinde geleneksel fizyoterapi programı ve LV uygulanırken; diğer 2 gün yalnızca LV uygulandı. SG'ye geleneksel fizyoterapi programına ek olarak 6 hafta, haftada 1 kez fizyoterapist gözetiminde diğer günler ev programı olacak şekilde servikal stabilizasyon egzersizleri (SSE) verildi. Tedavi programları her grup için ortalama 60 dk sürdü. Tüm değerlendirmeler, hastalar tedavi öncesi, tedavi sonrası ve 1 aylık takip sonrasında olmak üzere toplam 3 defa yapıldı. Çalışmada hastalık şiddeti [Hareket Bozuklukları Derneği-Birleşik Parkinson Hastalığı Derecelendirme Ölçeği (HBD-BPHDÖ)], duyu profili (eklem pozisyon hissi hatası, vibrasyon ve steregnozis duyusu), boyun eklem hareket açıklığı (EHA) (CROM3 cihazı), kas kuvvet ve enduransı (kranioservikal fleksiyon testi, solunum kas kuvveti), denge ve postüral kontrol (TecnoBody cihazı ve Fonksiyonel uzanma testi), postür (NewYork Postür Analizi, inklinometre, skolyometre) ve motor donma (yürürken donma ölçeği), fonksiyonel değerlendirmeler [Zamanlı Kalk-Yürü Testi (ZKYT), 2 Dakika Yürüme Testi (2DYT)] yapıldı. Çalışma 28 birey ile tamamlandı. Grupların sosyodemografik özellikleri ve hastalık ile ilgili bilgileri başlangıçta benzerdi (p>0,05). Tedavi sonrasında her üç grupta da hastalık semptomları, eklem pozisyon hissi, aktivasyon skoru, postüral kontrol ve denge, servikal ve torakal postür, donma, yürüme, yaşam kalitesi parametrelerinde anlamlı gelişmeler görüldü (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate the effects of cervical stabilization exercises and local vibration (LV) application to the cervical region on motor symptoms and sensory profile in Parkinson's patients and the relationship between the sensory profile and motor symptoms in Parkinson's patients. 30 patients included in the study were randomly divided into 3 groups as Vibration Group (VG), Stabilization Group (SG) and Control Group (CG). CG underwent a conventional physiotherapy program under the supervision of a physiotherapist once a week for 6 weeks and a home program on the other days. VG underwent LV application 3 days a week for 6 weeks in addition to the conventional physiotherapy program. When they came once a week, they were given a traditional physiotherapy program and LV, while only LV was applied on the other 2 days. In addition to the traditional physiotherapy program, SG was given cervical stabilization exercises (SSE) under the supervision of a physiotherapist once a week for 6 weeks, with a home program on other days. The treatment programs lasted an average of 60 minutes for each group. All evaluations were made 3 times in total, before the treatment, after the treatment, and after the 1-month follow-up. In the study, disease severity [Movement Disorders Association-Unified Parkinson's Disease Rating Scale (MDRS-UPDRS)], sensory profile (joint position sense error, vibration and stereognosis sense), neck joint range of motion (ROM) (CROM3 device), muscle strength and endurance (craniocervical flexion test, respiratory muscle strength), balance and postural control (TecnoBody device and Functional Reach test), posture (New York Posture Analysis, inclinometer, scoliometer) and motor freezing (walking freezing scale), functional assessments [Timed Up and Go Test (TUG), 2 Minute Walk Test (2MWT)] were performed. The study was completed with 28 individuals. The sociodemographic characteristics and disease-related information of the groups were similar at baseline (p>0.05). After the treatment, significant improvements were observed in disease symptoms, joint position sense, activation score, postural control and balance, cervical and thoracic posture, freezing, walking, and quality of life parameters in all three groups (p0.05).