Irak'ın Bakuba şehrindeki birinci basamak sağlık merkezlerine başvuran primigravid kadınlarda gebelikle ilişkili kaygı düzeyinin belirlenmesi belirlenmesi
Determination of pregnancy-related stress levels in primigravid women applying to primary HEALTH center in bakuba district, İRAK
- Tez No: 769210
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLCİHAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Gebelik kadınlar için hayatlarında fark yaratabildikleri bir dönemdir. Özellikle ilk gebelikte doğum esnasında ne olacağını bilmemeleri stres düzeyinin değişmesine neden olmaktadır. Araştırma, Irak'ta primigravid kadınlarda gebelikle ilgili stresi değerlendirmek amacıyla, tanımlayıcı kesitsel desende planlanmış, evren ve örnekleme yöntemi kullanılmamış, araştırma kapsamına 18 yaş ve üzerinde, çalışmaya katılmayı kabul eden, arapça konuşabilen, riskli gebeliği olmayan, tanı konmuş bilişsel, psikolojik ve psikiyatrik sorunu olmayan gebeler alınmıştır. Yapılan güç analizi 161 gebenin çalışmaya dahil edilmesi gerektiği belirlenmiştir. Araştırma 01/03/2022-01/05/2022 tarihlerinde yürütülmüştür. Araştırma kapsamına alınan primigravidlerin %23,6'sı 20-30 yaşlarında, %63,4'ü erkek fetüse sahiptir, %96,3'ü daha sonra da bebek sahibi olmak istediğini belirtmiştir ve vücut kitle indeksi ortalaması 26,36'dır. Araştırma kapsamına alınan primigravid kadınların Algılanan Stres Ölçeği (PSS) puanı ortalaması 27,38 (min. 15, maks. 42 puan) olarak hesaplanmış, bu değerlere göre stres düzeylerinin yüksek olduğu sonucuna varılmıştır. Yaş, eğitim durumu ve çalışma durumu (sırasıyla F=2,885, p=0,038; F=4,870, p=0,001; F=7,009, p= 0,002),fetüsün cinsiyeti (T=-0,144, 0,88) ve daha sonra bebek isteme (T=-2,375, p=0,019) durumları ile Algılanan Stres Ölçeği puan ortalaması arasında anlamlı fark bulunmuştur (p0.05). Irak'ın Bakuba ilçesinde primigravidlere yönelik çalışma durumu ve daha sonra bebek sahibi olmayı istememeye bağlı stres yaratan ve bu çalışmada incelenmemiş etkileyebilecek olası faktörlerin ve nedenlerin ayrıntılı incelenmesi, gebelikte stresin tanımlanması ve yönetimi ile ilgili sağlık hizmeti sunulması önerilir.
Özet (Çeviri)
Pregnancy is a time when women can make a difference in their lives. Especially in the first pregnancy, the fact that they do not know what will happen during the birth causes the stress level to change. In order to evaluate the stress related to pregnancy in primigravid women in Iraq, the study was planned in a descriptive cross-sectional design, the universe and sampling method was not used, the study included those aged 18 and over, who agreed to participate in the study, who could speak Arabic, who did not have a risky pregnancy, who were diagnosed with cognitive, psychological and psychiatric Pregnant women without any problem were recruited, and the number of 161 was calculated at the end of the power analysis, and they were included in the primigravid study on 01/03/2022-01/05/2022. 23.6% of the primigravids included in the study were 20-30 years old, 63.4% had a male fetus, 96.3% stated that they wanted to have a baby later, and the average body mass index was 26.36. The average Perceived Stress Scale (PSS) score of the primigravid women included in the study was calculated as 27.38 (min. 15, max. 42 points), and it was concluded that stress levels were high according to these values. Age, education and employment status (F=2.885, p=0.038, F=4.870, p=0.001, F=7.009, p= 0.002, respectively) and the sex of the fetus (T=-0.144, 0.88) and then the baby A significant difference was found between wanting to want to (T=-2.375, p=0.019) and the Perceived Stress Scale mean score (p0.05). It is recommended to provide health services related to the working status of primigravids in Baquba, Iraq, and the possible factors and causes that cause stress due to not wanting to have a baby later on, and the possible factors and causes that have not been examined in this study, and the definition and management of stress during pregnancy.