8-18 yaş arası yelken sporcularında SLC6A4 genindeki 5-HTTLPR polimorfizminin genotip, kısa alel ve uzun alel dağılımları ile dürtüsellik, bilişsel esneklik ve kendini toparlama gücü arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the genotype, short alele and long alele distributions of 5-HTTLPR polymorphism in SLC6A4 gene and impulsivity, cognitive flexibility and resilience in 8-18 year old sailors
  1. Tez No: 769220
  2. Yazar: BİNGÜL KEMİKSİZ UZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT BEYAZYÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genetik, Spor, Genetics, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmada 8-18 yaş arasında olan yelken sporcularında SLC6A4 genindeki 5-HTTLPR polimorfizminin genotip, kısa alel ve uzun alel dağılımları ile dürtüsellik, bilişsel esneklik ve kendini toparlama gücü arasındaki ilişki incelenmiştir. Kişisel Bilgi Formu, Barratt Dürtüsellik Ölçeği, Bilişsel Esneklik Envanteri ve Kendini Toparlama Gücü Ölçeği kullanılarak veriler toplanmış ve kan alımları gerçekleştirilmiştir. SLC6A4 geni 5-HTTLPR polimorfizmi genotip dağılımları izole edilen genomik DNA'dan polimeraz zincir reaksiyonu (PZR) tekniği ile tanımlanmıştır. Çalışmaya katılan 23 kız, 41 erkek sporcunun %39,1'inin LL, %34,4'ünün LS ve %26,5'inin SS genotiplerine sahip olduğu bulunmuştur. L aleli sıklığı %56, S aleli sıklığı %44 olarak tespit edilmiştir. Yelken sınıfının ve cinsiyet değişkeninin ölçek toplam puanlarına etkisinin olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between genotype, short alele and long alele distributions of the 5-HTTLPR polymorphism in the SLC6A4 gene and impulsivity, cognitive flexibility and resilience in 8-18 year old sailors was investigated. Data were collected using the Personal Information Form, the Barratt Impulsivity Scale, the Cognitive Flexibility Inventory, and the Self-Recovery Scale. Genotype distributions of the SLC6A4 gene 5-HTTLPR polymorphism were identified by polymerase chain reaction (PCR) technique from isolated genomic DNA. It was found that, 23 female and 41 male athletes participating in the study had 39,1 % LL genotypes, 34.4% had LS and 26.5% had SS genotypes. The frequency of L alele was 56%, and the frequency of S alele was 44%. It was determined that sailing class and gender had no effect on the total scores of all scales.