Determination of distress status in patients with diabetes mellitus
Diyabetli hastalarda distress durumunun belirlenmesi
  1. Tez No: 769223
  2. Yazar: ANMAR ABDULAMEER AZEEZ AZEEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH ÇAYLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Diabetes mellitus (DM), fiziksel ve psikolojik sağlık üzerinde büyük etkisi olan kronik bir hastalıktır, kanda sürekli yüksek glikoz seviyeleri (hiperglisemi) ile tanımlanır, İncelenen bu kesitsel çalışma, hastalarda sıkıntı durumunun yaygınlığını değerlendirir. Diabetes mellitus ile ve diyabet sıkıntısının oranını ve bununla ilişkili faktörleri tanımlayın. Çalışma Al-Nasiriya Şehrindeki AL Habboby Eğitim Hastanesi ve İhtisas Diyabet ve Endokrinoloji Merkezinde gerçekleştirildi. İstatistiksel popülasyon, 5 yıldır diyabet tanısı almış ve 18 yaş ve üzeri tüm diyabetik kadın ve erkek hastaları içermekteydi ve örneklem sayısı (n = 306) idi. Veriler, Demografik Veriler ve Diyabet Sıkıntısı Ölçeği -17 (DDS-17) sosyo demografik anket formu kullanılarak toplanmıştır, görüşmeler Arapça olarak yapılmıştır ve veriler yüz yüze görüşme yoluyla toplanmıştır. Veri toplama prosedürleri 2 Aralık 2021 - 2 Temmuz 2022 tarihlerinde başlamıştır. Veriler SPSS sürüm 25 kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre Diabetes Mellituslu Hastalarda Skor Sıkıntı Durum ortalamasının (MS= 2,70) orta olduğu, demografik veriler (cinsiyet, eğitim düzeyi ve medeni durum) arasında bir anlamlılık veya ilişki olmadığı sonucuna varılmıştır. ) ve (P > 0.05 ) den büyük olan diyabetli hastalarda sıkıntının genel olarak değerlendirilmesi ile iki demografik bilim arasındaki ilişkiyi gösteren çalışmanın sonuçlarına ek olarak, yaş ve diyabet yılları arasında bir ilişki vardır. ve (P < 0.05)'den daha düşük bir olasılık değerine sahip diyabetik hastalarda sıkıntının genel değerlendirmesi. Çalışmanın sonuçlarına dayanarak, diyabetik hastalarda diyabetik stresin kontrol altına alınmasının kan şekeri düzeylerine olumlu etkisi olduğu önerildi. Diyabetli hastalar arasında sıkıntı prevalansı bir eğitim programı taşımalı ve sıkıntı çeken tüm diyabetik hastalar için erişilebilir ve kabul edilebilir stratejiler geliştirmelidir. Diyabetik sıkıntı ile yakından ilişkili olduğu için diyabet öz-yönetim becerilerinin incelenmesinin yanı sıra diyabetik sıkıntısı olan kişiler için ek uzman çalışmaları yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus (DM) is a chronic disorder that has a major influence on physical and psychological health, it is defined by persistent high levels of glucose in the blood (hyperglycemia), This cross-sectional study examined assess the prevalence of distress status in patients with diabetes mellitus and Identify the proportion of the diabetes distress and factors associated with it. The study carried out in AL Habboby Teaching Hospital and Specialized Diabetes and Endocrinology Center in Al- Nasiriya City. The statistical population included all male and female diabetic patients who were diagnosed with diabetes for 5 years and aged 18 years and over and the number of samples was (n = 306). The data was collected using a socio demographic questionnaire form Demographic Data and Diabetes Distress Scale -17 (DDS-17), the interviews were conducted in Arabic, and data were collected by face-to-face interview. Data collection procedures started on December2^th, 2021 to July2^th, 2022. Data were analyzed using SPSS version 25. According to the results of the study, it was concluded that mean of Score Distress Status in Patients with Diabetes Mellitus is (MS= 2.70) moderate., indicating that there is no significance or relationship between demographic data (gender, education level and marital status) and the general assessment of distress in diabetic patients with a probability value of more than (P > 0.05 )in addition to the results of the study that shows the relationship between the two demographic sciences, there is a relationship between age and years of diabetes and the general assessment of distress in diabetic patients with a probability value less than ( P < 0.05 ). Based on the results of the study, it was recommended that controlling diabetic distress has a positive effect on blood sugar levels in diabetic patients. The prevalence of distress among diabetic patients needs to bear an educational program and develop strategies that are accessible and acceptable to all diabetic patients who suffer from distress. Studies need to be carried out Additional specialist for people with diabetic distress in addition to examining diabetes self-management skills as they are closely related to diabetic distress.