Psöriazis hastalarında serum elafin düzeyleri ile hastalık arasındaki ilişkinin saptanması, sedimentasyon ve CRP ile elafin düzeyleri arasındaki korelasyonun araştırılması
Determination of the relationship between serum elafin levels and the disease in psoriasis patients, sedimentation and investigation of the correlation between CRP and elafin levels
  1. Tez No: 769236
  2. Yazar: YEMLİHA BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASENA ÇİĞDEM DOĞRAMACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Psöriazis hastalarında serum elafin düzeylerinin psöriazis hastalığındaki rolünü incelemek, CRP ve sedimentasyon düzeyleri ile serum elafin düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Materyal ve Metod: Çalışmanın örneklemi, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Hastanesi Dermatoloji polikliniğinde psöriazis tanısı alan 40 hastadan ve hasta grubu ile aynı özelliklere sahip 40 sağlıklı bireyden oluşmaktadır. Tüm bireylerin demografik bilgileri, vücut kitle indeksi, bel çevresi ve kan basıncı değerleri kaydedildi. Hasta grubunda psöriazis alan şiddeti indeksi (PAŞİ) hesaplandı. Her iki çalışma grubunun serumunda, elafin, C-reaktif protein (CRP), sedimentasyon, açlık kan şekeri, total kolesterol, trigliserit, HDL (yüksek dansiteli lipoprotein ve LDL (düşük dansiteli lipoprotein) düzeyleri ölçüldü. Bulgular: Çalışmamızda hasta ve kontrol grubu arasında serum elafin, HDL ve LDL düzeyleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edildi. Hasta grubunda serum elafin ortanca değeri 306,44 pg/mL, kontrol grubunda serum elafin ortanca değeri ise 222,33 pg/mL idi (p=0,028). Hasta grubunda HDL ortanca değeri 47,5 mg/dL, kontrol grubunda HDL ortanca değeri 55 mg/dL idi (p=0,004).
Özet (Çeviri)
Aims: The aim of this study is to examine the role of serum elafin levels in psoriasis patients, and to determine the relationship between CRP and sedimentation levels and serum elafin levels. Method: The sample of the study consisted of 40 patients diagnosed with psoriasis in the Hatay Mustafa Kemal University Hospital Dermatology outpatient clinic and 40 healthy individuals with the same characteristics as the patient group. Demographic information, body mass index, waist circumference and blood pressure values of all individuals participating in the study were recorded. The psoriasis area severity index (PASI) was calculated in the patient group. Elafin, C-reactive protein (CRP), sedimentation, fasting blood sugar, total cholesterol, triglyceride, HDL (high-density lipoprotein and LDL (low-density lipoprotein) levels were measured in the serum of both study groups. Results: In our study, a statistically significant difference was found between the patient and control groups in terms of serum elafin, HDL and LDL levels. The median serum elafin value in the patient group was 306,44 pg/mL, the median serum elafin value in the control group was 222,33 pg/mL (p=0,028). The median HDL value in the patient group was 47,5 mg/dL, the median HDL value in the control group was 55 mg/dL (p=0,004).