Psöriazis hastalarında serum kemerin düzeylerinin incelenmesi
The investigation of serum chemerin levels in psoriasis disease
  1. Tez No: 474000
  2. Yazar: LARA ADNAN SALMAN AL KARKHI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Psöriazis hastalığı, dünya nüfusunun % 2-4'ünü etkileyen yaygın inflamatuar bir otoimmün deri hastalığıdır. Kemerin, Transforme edici büyüme faktörü-β1 (TGFβ1), FMS ile ilişkili Tirozin kinaz 3 ligandı (FLT3-Ligand), Tümör Nekroz Faktör alfa (TNF α) ve İnterlökin1 β (IL1 β ) gibi adipositokinler dahil olmak üzere T hücre infiltrasyonu, interlökinler ve sitokinler psöriazis hastalığının patogenezinde rol oynarlar. Bu tez çalışmasında psöriazis hastalığının patojenezini göz önünde bulundurarak, psöriazis hastalarında serum kemerin gibi adipositokin düzeyleri, biyokimyasal parametreleri ile birlikte, vücut kitle indeksi ve Psöriasis Alan Şiddetli İndeksi (PAŞİ) değerlerini değerlendirmeyi amaçladık. Bu çalışmaya Türkiye'de Gaziantep Şehrinde Temmuz 2016-Nisan 2017 tarihlerinde Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Polikliniği'ne başvuran 37 psöriazis hastası ve 43 sağlıklı kontrol (toplam 80 birey ) alındı. Serum Kemerin, TGFβ1, FLT3-Ligand, TNF α ve IL1 β seviyeleri Enzyme Linked Immuno Sorbent Assay (ELISA) yöntemi kullanarak araştırıldı. Ayrıca serum C-reaktif protein (CRP), total, LDL, HDL kolesterol, trigliserid, açlık glikoz ve beyaz küre düzeyleri değerlendirildi. Psöriazis hastalığı aktivitesinin değerlendirilmesi PAŞİ skoru ile yapıldı. Çalışmadan elde edilen veriler SPSS 22.0 programı ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Psoriasis is a common inflammatory autoimmune skin disease that affects 2-4% of the world's population. T cells including adipocytokines such as chemerin, Transforming Growth Factor-β1 (TGFβ1), FMS-associated Tyrosine kinase 3 ligand (FLT3-Ligand), Tumor Necrosis Factor Alpha (TNFα) and Interleukin1 β (IL- Infiltration, interleukins and cytokines play a role in the pathogenesis of psoriasis. In this thesis study, we aimed to evaluate adipocytokine levels, biochemical parameters, body mass index and Psoriasis Area Severe Index (PASI) values in psoriasis patients, considering the pathogenesis of psoriasis. In this study, 37 psoriasis patients and 43 healthy controls (total 80 individuals) were admitted to Gaziantep University Medical Faculty Dermatology Policlinic on July 2016-April 2017 from Gaziantep City of Turkey. Serum chemerin, TGFβ1, FLT3-Ligand, TNF α, and IL1β levels were investigated using the Enzyme Linked Immuno-Sorbent Assay (ELISA) method. Serum C-reactive protein, total cholesterol, LDL, triglyceride fasting glucose and white blood cell levels were also evaluated. Data obtained from this study were analyzed with the SPSS 22.0 program.