Erzurum İli Omophlus solier, 1835 (Coleoptera, alleculidae, omophlinae) türleri üzerinde faunistik ve sistematik bir çalışma
A faunal and systematic study on the genus omophlus solier, 1835 (Coleoptera, alleculidae, omoplinae)
- Tez No: 76925
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
1995-1997 yıllarında Erzurum ilinde Omophlus Solier, 1835 (Coleoptera, Alleculidae, Omophlinae) cinsine giren türlerin tespiti amacıyla yapılan faunistik ve sistematik bir çalışmadır. İncelenen türlerin kısa tanılan yapılmış, taksonomik öneme haiz vücut kısımları çizilerek altcins ve tür tanı anahtarları hazırlanmış, Türkiye ve Dünya daki yayılışları verilmiştir. Ayrıca, Omophlus cinsine bağlı iki altcins ve bu alt cinslerden Omophlus (s.str.)'dan O. caspius Znojko, O. caucasicus Kirsch, Omophlus (Odontomophlusdan Od. flavipennis Küster, Od. latipleuris Reitter, Od. ochraceipennis Falderman, Od. tumidipes Kirsch, olmak üzere, toplam 6 tür tespit edilmiştir. Bunlardan, O. caspius Znojko, Türkiye faunası için yeni kayıt niteliğindedir. Diğer taraftan, bu türlerin Erzurum yöresinde beslendikleri konukçulan ve bu bitkilerdeki zararları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
A faunal and systematic study on the genus Omophlus Solier, 1835 (Coleoptera, Alleculidae, Omophlinae) was conducted in Erzurum province during 1995-1997. Each species was described briefly, and some of the body parts having taxonomic importance were drawn. In addition, their distribution in the research area, Turkey, and world was included. Keys to subgenera, and species were prepared. Total 6 species in 2 subgenera were found. These are: Omophlus (s.str.) subgenera: O. caspius Znojko, O. caucasicus, and Omophlus (Odontomophlus) subgenera: Od flavipennis Küster, Od. latipleuris Reitter, Od ochraceipennis Falderman, Od tumidipes Kirsch. Of these, O. caspius Znojko, is new record for the Turkish fauna. Further more, damage on the host plants of these species was determined.