Plasenta yerleşim ve adezyon anomalilerinde hücre adezyon moleküllerinin (E-selektin, P-selektin, ICAM-1, VCAM-1, LRG-1 ) serum düzeylerinin vajinal doğumlu ve eski sezaryenli hastalarla karşılaştırılması
Comparison of serum levels of cell adhesion molecules (eselectin, -selectin, İCAM-1, VCAM-1, LRG-1) in placentaladministration and adhesion anomalies with patients with vaginal delivery and former cesarerean
- Tez No: 769267
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA SOYLU KARAPINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Plasenta yerleşim ve adezyon anomalilerinde hücre adezyon moleküllerinin yeri araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, Mart 2020 ile Eylül 2021 tarihleri arasındaki hastalar alınmıştır. 18-50 yaş, 153 olgudan 56 hasta plasenta yapışma ve/veya yerleşim anomalisi grubunu oluştururken, plasenta yapışma anomalisi (plasenta invazyon anomalisi ve/veya previa patolojisi) bulunmayan 55 olgu sezaryen grubunu ve 42 olgu vajinal doğum kontrol grubunu oluşturdu. 153 hastanın demografik özellikleri, özgeçmişleri sorgulandı. I-CAM-1, V-CAM-1, E-Selektin, P-Selektin, LRG-1 düzeyleri çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The effect of cell adhesion molecules on placental location and adhesion anomalies was investigated. Materials and Methods: Patients between March 2020 and September 2021 were included in the study. While 56 patients aged 18-50 years, out of 153 cases formed the placental adhesion and/or localization anomaly group, 55 cases without placental adhesion anomaly (placental invasion anomaly and/or previa pathology) constituted the cesarean section group and 42 cases constituted the vaginal birth control group. Demographic characteristics and histories of 153 patients were questioned. I-CAM-1, V-CAM-1, E-Selectin, P-Selectin, LRG-1 levels were studied.