Hemşirelik öğrencilerinin kateter ilişkili üriner sistem enfeksiyonunu önlemeye ilişkin bilgi ve becerilerinin geliştirilmesinde sanal simülasyon oyununun etkisi
The effect of virtual simulation game on improving nursing students' knowledge and skills regarding prevention of catheter-associated urinary tract infection
  1. Tez No: 769272
  2. Yazar: İNCİ MERCAN ANNAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA BULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu araştırma, hemşirelik öğrencilerinin kateter ilişkili üriner sistem enfeksiyonunu (KİÜSE) önlemeye ilişkin bilgi ve becerilerinin geliştirilmesinde sanal simülasyon oyununun etkisini değerlendirmek amacıyla paralel grup, randomize kontrollü olarak yapılmıştır. Araştırmaya Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümünde 2021-2022 eğitim öğretim yılı bahar döneminde üçüncü sınıfta öğrenim gören 75 öğrenci (38 simülasyon grubu-37 kontrol grubu) örnekleme dahil edilmiştir. Araştırmanın uygulamasından önce eğitim planı ve içeriği hazırlanmış ve KİÜSE'yi önlemeye ilişkin sanal simülasyon oyun uygulaması geliştirilmiş, veri toplama araçlarının ön uygulaması yapılmıştır. Araştırmanın uygulanmasında ise, hemşirelik öğrencilerinin KİÜSE'yi önlemeye ilişkin bilgi ve beceri düzeyleri değerlendirilmiştir. Öğrencilerin ön bilgi ve beceri düzeyleri değerlendirilmesi yapıldıktan sonra araştırmaya katılan tüm öğrencilere“KİÜSE'nin Önlenmesi”konulu bir eğitim düzenlenmiştir. Eğitim sonrasında öğrenciler simülasyon ve kontrol gruplarına ayrılmıştır. Eğitimden yedi gün sonra öğrencilerin son bilgi ve beceri düzeyleri değerlendirilmiştir. Bu yedi gün boyunca simülasyon grubu sanal simülasyon oyununu oynamıştır.
Özet (Çeviri)
This parallel-group, randomized-controlled trial investigated how much a virtual simulation game helped nursing students acquire knowledge and develop skills related to catheter-associated urinary tract infection (CAUTI). The study population consisted of 75 third-year students (38 simulation group-37 control group) from the Department of Nursing of the Faculty of Health Sciences of Gazi University in the spring semester of the 2021-2022 academic year. Before the research was put to use, a training plan and content were created, a CAUTI prevention virtual simulation game was created, and data collection tools were pre-applied. All participants attended a training program on the“prevention of CAUTI.”Afterward, participants were randomized into simulation and control groups. Seven days after the training, the students' final knowledge and skill levels were evaluated. During these seven days, the simulation group played the virtual simulation game.