Serum laktat düzeyinin acil servise baş dönmesi şikayeti ile başvuran hastalarda iskemik serebrovasküler olayı öngörmedeki yeri
In this thesis, it WAS aimed to reveal the power of serum lactate level in predicting ischemic cerebrovascular event in adult patients WHO presented to the emergency department with dizziness
- Tez No: 769305
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEMDİKME
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Prospektif, kesitsel, tanımlayıcı bir çalışma olarak dizayn edildi. 01.01.2022 ile 30.06.2022 tarihleri arasında baş dönmesi şikayeti tarifleyen ardışık hastalar çalışmanın evrenini oluşturdu. Periferik veya santral baş dönmesi ayrımı yapılmaksızın acil servis başvurusunda kan laktat düzeyi ölçümü yapılan ve serebrovasküler olaya yönelik görüntüleme tetkiki yapılmış olan ardışık hastalar çalışmanın popülasyonunu oluşturdu. Çalışma popülasyonu içerisinden dahil edilme ve dışlama kriterlerine göre seçim yapılarak çalışmanın örneklemi oluşturuldu. Hastaların acil servise başvuru tarihi, yaşı ve cinsiyeti, komorbid hastalıkları, eski vertigo atağı varlığı, yaşamsal bulguları, eşlik eden ek yakınmaları, EKG bulguları, laboratuvar tetkik sonuçları, görüntüleme yöntemi ve radyoloji raporu, acil servis sonlanımı ve ABCD2 skoru kayıt altına alındı. Görüntüleme raporunda akut iskemik lezyon saptanan hastalar ile saptanmayan hastalar arasında çalışmanın birincil ve ikincil amaçlarına yönelik karşılaştırmalar yapıldı
Özet (Çeviri)
It was designed as a prospective, cross-sectional, descriptive study. Between 01.01.2022 and 30.06.2022, consecutive patients describing the complaint of dizziness constituted the population of the study. Consecutive patients whose blood lactate level was measured and who had imaging studies for cerebrovascular event at the emergency department admission, regardless of peripheral or central vertigo, constituted the study population. The sample of the study was formed by selecting from the study population according to the inclusion and exclusion criteria. The patient's date of admission to the emergency department, age and gender, comorbid diseases, presence of previous vertigo attacks, vital signs, accompanying additional complaints, ECG findings, laboratory test results, imaging method and radiology report, emergency service outcome and ABCD2 score were recorded. Comparisons were made between the patients with acute ischemic lesion in the imaging report and the patients who were not detected, for the primary and secondary objectives of the study.