Oral kanser ve prekanseröz lezyonlar hakkında diş hekimliği hastalarının bilgi ve farkındalık düzeylerinin değerlendirilmesi
The evaluation of knowledge and awareness levels of dentistry patients ABOUT oral cancer and precancerous lesions
- Tez No: 769313
 - Danışmanlar: PROF. DR. NUR MOLLAOĞLU
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı; rutin diş tedavisi amacı ile Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı'na başvuran bir grup hastada, oral kanser ve prekanseröz lezyonlar hakkındaki bilgi ve farkındalık düzeylerinin anket soruları ile değerlendirilmesidir. Çalışmamız anket formu (Ek-1) kullanılarak, 15 Nisan-15 Mayıs 2022 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı'na muayene için başvuran hastalara yüz yüze görüşme yöntemiyle yapılmış kesitsel tipte tanımlayıcı bir araştırmadır. Katılımcıların %60,5' inin (363 kişi) ağız kanseri ile ilgili bilgisi olmadığı görüldü.237 kişi ise ağız kanserini daha önce duyduğunu belirtti. Katılımcıların %84.8'i (509 kişi) prekanseröz lezyonları daha önce hiç duymadığını belirtmiştir. Diş hekimine muayene sıklığı arttıkça ağız kanseri ve prekanseröz lezyonlar ile ilgili farkındalık artmaktadır. Genel halkta farkındalık olmamakla beraber diş hekimini daha sık ziyaret eden bireylerde daha yüksek farkındalık izlenmektedir.Elde edilen sonuçlar, ülke çapında toplumun ağız kanseri hakkında farkındalığını ve bilgi seviyesini arttırmak için eğitim girişimleri, kitle iletişim araçları ve benzeri enstrümanlar kullanılarak bilgilendirme kampanyaların uygulanmasının gerekli olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the knowledge and the awareness levels about oral cancer and precancerous lesions in a group of patients who applied to Gazi University Faculty of Dentistry, Department of Oral and Maxillofacial Surgery for routine dental treatment with questionnaire questions.Our study is a cross-sectional descriptive study conducted by face-to-face interview method on patients who applied to Gazi University Faculty of Dentistry, Department of Oral and Maxillofacial Surgery between April 15 and May 15, 2022 using a questionnaire form (Annex-1). It was seen that 60.5% of the participants (363 people) did not have knowledge about oral cancer. 237 people stated that they had heard of oral cancer before. 84.8% (509 people) of the participants stated that they had never heard of precancerous lesions before. As the frequency of dental visits increases, awareness of oral cancer and precancerous lesions increases. Although there is no awareness in the general population, higher awareness is observed in individuals who visit the dentist more frequently. The results suggest that it is necessary to implement information campaigns using educational initiatives, mass media and similar instruments in order to increase the awareness and knowledge level of the society about oral cancer throughout the country.