Temporomandibular eklem rahatsızlıklarının teşhisinde temporomandibular eklem rahatsızlıkları araştırma tanı kriterleri ve eklem titreşim analizi yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of temporomandibular joint disorders research diagnostic criteria and joint vibration analysis methods in the diagnosis of temporomandibular joint disorders
  1. Tez No: 769316
  2. Yazar: İREM KARADAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİFE DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
TME rahatsızlıkları populasyonda sık karşılaşılan, ağız açıklığında kısıtlılık ve fonksiyonel hareketlerde ağrı ile karakterize, kas ya da eklem kaynaklı rahatsızlıklardır. TME rahatsızlığının kaynağı, ayrıntılı anamnez ve klinik muayene ile belirlenebilir. Disk-interferens rahatsızlıklarında eklem sesi önemli bir işarettir. Temporomandibular eklem seslerin periyodu, frekansı, amplitüdü ve tipi tanı koymada öneme sahiptir. Planlanan bu çalışmada, Temporomandibular Eklem Rahatsızlıkları Araştırma Tanı Kriterleri ve Eklem Titreşim Analizi yöntemlerinin karşılaştırılması ve JVA cihazının ölçüm doğruluğunun değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Klinik muayene sırasında eklem sesi tespit edilen ve RDC/TMD muayenesinde Grup 2 tanısı almış 30 hasta çalışmamıza dâhil edildi. Her hastadan JVA cihazı aracılığıyla eklem sesi kaydı alındı. Cihazın analiz sonucu verdiği ölçümler JVA Flow Chart denilen tablodan takip edilerek tanıya ulaşıldı. Klinik muayene sırasında RDC/TMD yöntemiyle ulaşılan tanı ile her hastadan elektrovibratografi yöntemi ile alınan tanı karşılaştırıldı. Her hastadan 2 kayıt alınarak JVA tanıları kendi aralarında da karşılaştırıldı. İstatistiksel değerlendirmede gruplar arası farklılıklar incelenirken Mann Whitney U testi, iki bağımlı değişken arasındaki farklılık incelenirken Wilcoxon testi kullanıldı. Tanılar arası karşılaştırma için korelasyon testi Pearson katsayısı kullanılarak yapıldı. Her iki yöntem arasında 'çok yüksek korelasyon' ilişkisi saptandı.
Özet (Çeviri)
Temporomandibular joint disorders (TMD) are common diseases, characterized by the limitation of mouth opening and pain during functional movements. Joint sound is an important symptom, and the period, frequency, amplitude and types of joint sounds are important criteria for the diagnosis of TMD. The aim of this study is to make a detailed diagnosis of the TMD patients and to compare the findings taken from Research Diagnostic Criteria (RDC/TMD) and Joint Vibration Analysis (JVA) methods. A total of 30 patients who had joint sound during clinical examination, and diagnosed as Group 2 in RDC/TMD examination were included in our study. Two joint sound recordings were taken from each patient using the JVA device. The diagnosis was reached by following the measurements given by the device as a result of the analysis on the table called JVA Flow Chart. The diagnosis obtained by the RDC/TMD method during the clinical examination and the diagnosis obtained by the electrovibratography method from each patient were compared. The Mann Whitney-U test was used to analyze the differences between groups in statistical evaluation, and the Wilcoxon test was used to examine the difference between two dependent variables. Correlation test was performed using Pearson coefficient for comparison between the diagnoses obtained from two different procedures. In conclusion, a very high correlation relationship was found between both methods.