Periodontal hastalığın ısırma kuvveti ve temporomandibular eklem(TME) üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of periodontal disease on bite force and temporomandibular joint(TMJ)
- Tez No: 798564
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR BALCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Periodontitis varlığında görülen alveolar kemik kaybı, diş mobilitesi, dişlerde yer değiştirme gibi durumlar hastaların ısırma kuvvetlerinde (IK) ve çene eklemlerinde değişikliklere neden olabilmektedir. Çalışmanın amacı periodontitis hastalarının ısırma kuvvetlerini periodontal olarak sağlıklı kontrol grubunun ısırma kuvvetleri ile karşılaştırmak ve temporomandibular rahatsızlıklarını değerlendirmektir. Çalışmaya dahil edilme kriterlerini sağlayan Evre III generalize periodontitis hastası 50 kişi ve periodontal sağlıklı 50 kişi olmak üzere toplam 100 katılımcı dahil edildi. Tüm katılımcıların demografik verileri ve klinik periodontal parametreleri kaydedildi. Temporomandibular eklem değerlendirmesinde Temporomandibular Rahatsızlıklar için Araştırma Teşhis Kriterleri (TMR/ATK) kullanıldı. Katılımcıların alveolar kemik kaybı yüzdesi panoramik röntgen üzerinden hesaplandı. Çalışma verileri değerlendirilirken normal dağılım gösteren parametrelerin iki grup arası karşılaştırmalarında Student t testi, normal dağılım göstermeyen parametrelerin karşılaştırmalarında ise Mann Whitney U testi kullanıldı. İstatistiksel olarak anlamlılık p0,05).
Özet (Çeviri)
Conditions such as alveolar bone loss, tooth mobility, and tooth displacement in the presence of periodontitis may cause changes in the bite force (BF) and temporomandibular disorders. The aim of the study is to compare the bite forces of periodontitis patients and periodontally healthy patients and evaluate their temporomandibular disorders. 50 patients with stage III periodontitis and 50 periodontally healthy people were included. Demographic data and periodontal parameters were recorded. Research Diagnostic Criteria for Temporomandibular Disorders (RDC/TMD) were used to evaluate the temporomandibular symptoms.Alveolar bone loss percentage was calculated on panoramic x-ray and bite force was recorded using strain-gauge transducers. While evaluating the study data, Student ttest was used for comparisons between two groups of normally distributed parameters, and Mann Whitney U test was used for comparisons of non-normally distributed parameters. Statistically significant p0,05).