Farklı oranlarda dikilen adi fiğ (Vicia sativa l.) ve arpa (Hordeum vulgare l.) karışımlarında tohum verimi ve bazı özelliklerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 76932
  2. Yazar: ALİ MEMİŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Erzurum sulu şartlarında 1997 yılında yürütülen bu çalışmada, Adi fiğ (Karaelçi) ve arpa (Tokak)'nın yalnız ve karışık ekimlerinin tohum verimi ve bazı özellikleri incelenmiştir. İncelenen özellikler ve elde edilen sonuçlar aşağıda özetlenmiştir. 1. Birim alanda tesis eden bitki sayısı değerleri adi fiğde 102.7-188.0 adet/m2,arpada ise 26.7- 420.0 adet/m2 arasında değişmiştir. 2. Fiğde ortalama 51.80 cm olan bitki boyu 47.60-56.30 cm arasında değişmiştir. 3. Adi fiğde bitki başına ana dal sayısı 1.50 ile 1.83 arasında, bitkide yan dal sayısı ise 1.80-2.50 adet arasında değişmiştir. 4. Alt bakla yüksekliği en fazla %100 adi fiğ + %20 arpa (28.63 cm) karışım parsellerinden elde edilmiş, en düşük değer ise yalnız fiğ parsellerinde (21.20 cm) kaydedilmiştir. 5. Adi fiğin en dik geliştiği parsel %İ00 adi fiğ + %50 arpa parselleri (1.33), en yatık gelişen parsel ise %90 adi fiğ + %10 arpa parselleri olmuştur. 6. Bitkide bakla sayısı en fazla %80 adi fiğ + %20 arpa (7.73 adet/bitki), en düşük ise %100 adi fiğ + %40 arpa parsellerinde (4.63 adet/bitki) belirlenmiştir. 7. Metrekarede bakla sayısı %50 adi fiğ + %50 arpa (119.20 adet) parsellerinde en düşük, yalnız ekilenlerde ise (645.23 adet) en yüksek olmuştur. 8. Bitkide bakla sayısı 3.96-5.09 adet arasında değişmiştir. 9. Fiğ bitkisinde ortalama bin tane ağırlığı 69.50 g olmuş ve uygulamalardan etkilenmemiştir 10. En yüksek biyolojik verim yalnız ekilen arpa parsellerinden (783.33 kg/da) alınmıştır. 11. Ekim şekillerinin sap verimine etkisi olmamıştır. Ortalama 369.86 kg/da olarak kaydedilmiştir. 12. Fiğ ve arpa bitkisinde en yüksek tohum verimini yalnız ekilen parseller (184.01 kg/da, 273.63 kg/da) vermiştir. Karışım parsellerinde arpanın % 10-30 oranında yer aldığı parsellerde daha yüksek toplam tohum verimi belirlenmiştir. 13. Fiğ ve arpa tanelerinde ham protein oranı ortalamaları sırasıyla %26.30 ve %1 1.09 olarak belirlenmiştir. 14. Toplam tane ham protein verimi en fazla %100 adi fiğ + %10 arpa parsellerinden (50.76 kg/da) elde edilmiştir. 15. En yüksek Arazi Kullanım Etkinliği 1.11 ile %90 adi fiğ + %10 arpa karışım oranında kaydedilirken, en düşük değer (0.71) %60 adi fiğ + %40 arpa karışımı parsellerinde bulunmuştur. Elde edilen sonuçlara göre; hasat edilen tohum karışık ekim için değerlendirilecekse %90 adi fiğ + %10 arpa, tane yemi için değerlendirilecekse % 100 adi fiğ + %10 arpa akiminin daha uygun olacağı ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Seed yield and some properties of common vetch (Kara Elçi)+ barley (Tokak) mixtures were investigated in this study under irrigated conditions of Erzurum during the 1997 growing season. The results obtained are summarized as follows. 1. Plant numbers per m2 changed between 102.7-188.0 in common vetch and 26.7-420.0 in barley. 2. While plant height was 51.80 cm in common vetch, it changed between 47.60 and 56.30 cm in barley. 3. Common vetch had 1.50-1.83 main shouts and 1.80-2.50 lateral shouts per plant. 4. While the lowest pod height had the highest (28.63 cm) in common vetch 100% + barley 20% mixtures, sole common vetch had the lowest (21.20 cm)height. 5. While the most erect growth was observed in the mixture of common vetch 100% and barley 50%. Lodging was the highest in plots with common vetch 90% and barley 10%. 6. The pod number per plant was the highest (7.73 per plant) in the common vetch 80% and barley 20% and the lowest (4.63 per plant) was in the common vetch 100% and barley 20% sowed plots. 7. Pod number per m2 was the lowest (119.20) in the common vetch 50% and barley 50% plots and the highest was in sole common vetch plots. 8. Pod number per plant changed between 3.96 and 5.09. 9. Common vetch had an average of 69.50 g 1000 seed weight and this characteristics was not by sowing methods. 10. The highest biological yield was obtained from sole barley plots. 1 1. Generally, straw yield was not affected by sowing methods. 12. Sole common vetch and barley produced 184.01 and 273.63 kg da'1 seed yield respectively. In the mixture plots, the highest seed yield was obtained from plots with 10 to 30% barley. 13. Crude protein content was determined to be 26.30% and 11.09% in common vetch and barley seeds respectively. 14. The highest total seed crude protein yield was obtained from plots with common vetch 100% and barley 10%. 15. The highest Land Equevalent Ratio (LER) was determined to be 1.11 (common vetch 90% + barley 10%) and the lowest LER was determined to be 0.71 (common vetch 60% + barley 40%). According to the results, for seed production common vetch and barley should be sowed at a sowing ratio of 90 and 10% respectively. For grain feed stuff production common vetch and barley should be sowed at the sowing ratio of 100 and 10% respectively.