Posttransplant proteinürinin renal greft sağkalımına etkisi
The effect of posttransplant proteinuria on renal graft survival
  1. Tez No: 769332
  2. Yazar: MİHRİBAN GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN KEVEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş ve Amaç: Böbrek nakli, renal replasman tedavileri içinde en başarılı ve hayat kalitesini en fazla arttıran tedavi yöntemidir. Son yıllarda böbrek nakli sonrası erken dönemde akut rejeksiyon ve diğer komplikasyonlara yönelik belirgin iyileşme sağlansa da geç dönem greft sağkalımında belirgin bir düzelme sağlanamamaktadır. Bu nedenle uzun dönem renal greft sağkalımını etkileyen risk faktörleri üzerinde çalışmalar devam etmektedir. Biz bu çalışmamızda posttransplant proteinürinin genel sağkalım ve renal greft sağkalımı üzerine etkisi, posttransplant proteinüriyi arttıran risk faktörlerini ortaya koymayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Transplantasyon Merkezi'nde 01/01/2009 ve 01/10/2020 yılları arasında canlıdan ve kadavradan nakil yapılmış 457 hastanın demografik verileri, klinik özellikleri ve takip verileri hastane veri sistemi ve nakil dosyalarından retrospektif olarak incelendi. 18 yaşın altında olan ve başka merkezde nakil yapılan hastalar dışlandı. Spot idrarda protein/kreatinin oranının (PCR) 500 mg/g ve üzerinde olması proteinüri olarak kabul edildi. Hastalar proteinüri miktarına göre 3000 mg/g olarak 4 gruba ayrıldı. İstatistiksel değerlendirme için SPSS 25 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Background & aims: A kidney transplant is the best renal replacement therapy for end-stage chronic kidney failure. Although there has been a significant improvement in acute rejection and other complications in the early period after kidney transplantation in recent years, no remarkable improvement in late graft survival had achieved. Therefore, studies on risk factors affecting long-term renal graft survival are ongoing. In this study, we aimed to examine the risk factors of proteinuria and its' effects on graft survival. Methods: We included 457 patients who underwent Kidney Transplantation (KTx) at Ankara University School of Medicine Transplantation Unit between 01/01/2009 and 01/10/2020. Exclusion criteria were (i) patients aged less than 18 years of age, (ii) underwent KTx at another center (iii) posttransplantation follow-up of fewer than six months. The proteinuric group was defined as protein-to-creatine in a ratio ≥500 mg/g. Patients were classified into four groups according to their proteinuria levels 3000 mg/g. We retrospectively examined demographic properties, clinical data, and graft survival. Multivariate statistical tests with the SPSS V25 statistics program were used to analyze the data.