Biçim zamanı ve anız yüksekliğinin kesif yem hammaddesi olarak yoncanın verim ve besleme değerine etkileri
The effects of cutting stage and stuble height on yield and feeding value in feed stuff material of alfalfa
  1. Tez No: 76934
  2. Yazar: HALİL YOLCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS SERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Kesif yem ham maddesi olarak kullanılan yoncanın en uygun biçim dönemi (20,40,60 cm ve I. biçim tomurcuklanma diğerleri çiçeklenme başlangıcı) ve anız yüksekliği (dipten, 5 ve 10 cm.) bu çalışmada araştırılmıştır. Bitki materyali olarak Bilensoy yonca çeşidi kullanılmıştır. Çalışma Şansa Bağlı Tam Bloklar Deneme Planında faktöriyel düzenlemeye göre dört tekerrürlü olarak kurulmuştur. Deneme 1995 ve 1996 yıllarında Erzurum'da yürütülmüştür. Araştırılan karakterler ve elde edilen sonuçlar şöyle sıralanabilir. 1. Kuru ot ve ham protein verimi tomurcuklanma+çiçeklenme başlangıcında ve dipten yapılan biçimlerde daha yüksek olmuştur. Yirmi ve 40 cm uygulamalarında bir mevsimde 4, 60 ve tomurcuklanma+çiçeklenme başlangıcı hasatlarında 3 biçim alınmıştır. 2. En yüksek ham protein oranı erken biçim zamanlarında (% 24.80-22.12) belirlenmiştir. 3. Selüloz oranı biçim zamanı geciktikçe yükselmiştir. 4. Ham kül oranlan erken devrelerde ve yüksekten biçimlerde daha fazla bulunmuştur. 5. Potasyum oranı biçim devresinden daha fazla etkilenmiştir. Potasyum oranı erken biçim zamanlarında daha yüksek bulunmuştur. 6. En yüksek Ca oranı (% 3.33) 10 cm anız yüksekliğinden ve tomurcuklanma+çiçeklenme başlangıcındaki biçimlerden elde edilmiştir. 7. Magnezyum içeriğine anız yüksekliğinin daha belirgin etkisi görülmüştür. 8. Otun fosfor içeriği 20 cm bitki boyundaki biçimlerde daha yüksek bulunmuştur. 9. Bitki sıklığı tomurcuklanma + çiçeklenme başlangıcındaki biçimlerde daha yoğun olmuştur. 10. En düşük kök TNC içeriği dipten ve düşük bitki boyundaki biçimlerde olmuştur.
Özet (Çeviri)
The cutting stage (at 20,40,60 height cm and first cutting at the blossom stage and the others at the beginning of flowering) and stubble height (at ground level, 5 cm and 10 cm) were in investigated this study for using as feed stuff material of alfalfa cv. Bilensoy during 1995 and 1996 growing season in Erzurum. The Research was arranged in a factorial arrangement of Randomized Complete Block Design with four replication. Charecteristics investigated and results obtained were followed as belows. 1. Dry hay yield and crude protein yield were found to be higher at the budding plus begining of flowering and ground level cuttings. Three cutting were obtained from 20 and 40 cm applications and four cutting from 60 cm and budding plus beginning of flowering 2. The highest crude protein ratio was obtained from early cuttings (%24. 80-22. 12). 3. Cellulose ratios increased as cutting time delayed. 4. Crude ash ratio was found to be higher the cuttings in the early stage and higher stubble. 5. K ratios were more affected by cutting stage and found to be higher at early cuttings. 6. The highest Ca ratio (%3.33) was obtained from cutting at the budding plus beginning of flowering with 10 cm stubble height. 7. The effect of stubble height was higher on Mg content. 8. P content of hay was higher at cuttings of 20 cm plant. 9. Plant density was highest in plots cutted at the budding plus beginning of flowering. 10. The lowest TNC content was determined in cuttings at ground level and lower plant length.