Bursa Ovasının tarımsal amaç dışı kullanım durumu
The Out of agricultural purpose usage position of Bursa Plain
  1. Tez No: 76935
  2. Yazar: SEVDA KARAPİRİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KORAY SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu araştırma, Bursa ovasının tarımsal amaç dışı kullanım durumunu ortaya koyabilmek düşüncesiyle ele alınan bir çalışmadır. Ovanın işgal durumu, 1976, 1984, 1990 ve 1995 yıllarına ilişkin Nazım İmar Planları haritalarından pilanimetre ile ölçümler yapılarak tespit edilmeye çalışılmıştır. Son 20 yıldaki işgal durumu birincisi sekiz yıllık, ikincisi altı yıllık ve üçüncüsü de beş yıllık üç farklı dilime ayrılarak incelenmiştir. Değerlendirmeye alınan alanlar, yerleşim yerleri ve tarım alanları olarak iki bölümde toplanmıştır. işgallere ilişkin veriler Nazım İmar Planları, çeşitli proje, rapor, karar vb. belgeler incelenerek toplanmıştır. Bu bulgular arazi kullanım nitelik sınıflan haritası üzerine aktarılarak, işgal edilen arazilerin sınıflan da saptanmıştır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda; en fazla işgalin karayolu güzergahlarında meydana geldiği saptanmıştır. İşgal edilen arazilerin tümüne yakınının toprak işlemeli tarıma elverişli iyi nitelikli araziler ( bahçeler ) olduğu ve en yoğun işgalin de I. ve II. Sınıf arazilerde gerçekleştirildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Detecting the degree of occupation by settlements in Bursa Plain was the objective of this study. The occupation position of the plain, was obtained by using the municiplity maps of 1976, 1984, 1990 and 1995 years with planmeter. Last 20 years' occupations were taken in account and that period was sectioned into three main parts ; which first including 8 - year period, second including 6 - year period, and third including 5 - year period. The areas were mainly grouped into two sections as urban place and agricultural areas. The documents belonged to occupations were gathered from several plans, projects, reports and municiplity maps etc. The data were matched with the land use capacity classification maps to determine the capability class of the lands occupied. The results showed that the largest occupation appeared along the highway routes. Most of the land occupied as suitable for cultivation and the largest occupation occured mostly is the first ( I. ) and second ( II. ) class of lands.