Eğitim yöneticileri ve sosyal bilgiler öğretmenlerinin okul dışı öğrenme hakkındaki görüşleri
Education managers and social information teachers' views on out-of-school learning
  1. Tez No: 769343
  2. Yazar: MERT KEMAL ARKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE SEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Çalışmanın temel amacı eğitim yöneticileri ve sosyal bilgiler öğretmenlerinin okul dışı öğrenme ile ilgili görüşlerini, sosyal bilgiler öğretmenlerinin tutum, deneyimlerini ve eğitim yöneticilerinin deneyim durumlarını farklı değişkenler açısından incelemektedir. Araştırma 2021-2022 eğitim öğretim yılında gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubunu Erzurum ili ve ilçelerinde görev yapan eğitim yöneticileri ve sosyal bilgiler öğretmenleri oluşturmaktadır. Karma desen yaklaşımına göre tasarlanan çalışmada hem nitel hem nicel yöntem kullanılmıştır. Çalışmanın sosyal bilgiler öğretmenlerine yönelik nicel verileri“Okul Dışı Öğrenmeyi Düzenleme Ölçeği”ve“Sosyal Bilgiler Öğretmenleri Okul Dışı Öğrenmeye Yönelik Görüş ve Deneyim Anketi”ile toplanmıştır. Eğitim yöneticilerine yönelik nicel verileri ise“Eğitim Yöneticilerinin Okul Dışı Öğrenmeye Yönelik Görüş ve Deneyim Anketi”ile nitel veriler ise“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formları”ile elde edilmiştir. Çalışmanın nicel kısmına 120 eğitim yöneticisi ve 95 sosyal bilgiler öğretmeni katılmıştır. Nitel kısmında ise 16 eğitim yöneticisi ve 23 sosyal bilgiler öğretmeni yer almıştır. Nicel verilerin analizleri SPSS ve JAMOVİ istatistiksel programları ile yapılmıştır. Nitel veriler ise içerik analizine tabi tutulmuştur. Araştırma bulgularına göre eğitim yöneticilerinin okul dışı öğrenmeye olumlu baktıkları ve yöntemi kullandıkları belirlenmiştir. Sosyal bilgiler öğretmenlerinin okul dışı öğrenmeye yönelik tutumlarına göre kadın ve erkek öğretmenlerin aralarında çeşitli değişkenlere göre farklılık olmadığı sadece yaş değişkenine göre bazı anlamlı farklılıklarının olduğu tespit edilmiştir. Araştırmanın nitel kısmında sosyal bilgiler öğretmenleri ve eğitim yöneticilerinin okul dışı öğrenme konusunda bilgi sahibi olduklarını ancak uygulanmasında sorunlar yaşadıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to review the views of education managers and social information teachers on out-of-school learning, the attitude, experiences of social information teachers and the experience of education managers in different variables. The research was conducted in 2021-2022 academic year. The study group is composed of education managers and social information teachers who work in the provinces and in Erzurum. Designed for the hybrid pattern approach, both qualitative and quantitative methods are used. The quantitative data for the social information teachers of the study is collected with the“Regulation Scale of Non-School Learning”and“opinion and experience Survey for Non-School Learning Teachers”. Quantitative data for education managers was obtained with the“opinion and experience Survey of Education Managers for out-of-School Learning”and qualitative data with“Semi-structured conversation Forms”. 120 education managers and 95 social information teachers attended the quantitative part of the study. The qualitative section includes 16 education managers and 23 social information teachers. The analysis of quantitative data is done with SPSS and JAMOVI statistical programs. Qualitative data is subject to content analysis. Research findings show that education managers have a positive view of out-of-school learning and use the method. According to the attitude of social information teachers toward out-of-school learning, it has been determined that there are no differences between male and female teachers, but only significant differences in age variation. The qualitative part of the study found that social information teachers and education managers have knowledge of out-of-school learning, but have problems in implementing it.