Physics-based ground motion simulation of the 2020 Samos earthquake
2020 Samos depremi yer hareketinin fizik tabanlı benzeştirilmesi
- Tez No: 769344
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ASKAN GÜNDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tez kapsamında, 2020 Samos Depremi'nin yaratmı¸s oldugu dü¸sük frekanslı yer hareketleri, bölgede seçilen istasyonlar üzerinde spektral eleman yöntemi kullanılarak benzeştirilmiştir. Bunun için, ilk adımda dalga denkleminin detaylı matematiksel türetimi gösterilmiş, bir sonraki adımda ise elde edilen dalga denkleminin sonlu eleman ve spektral eleman metodlarıyla uzay-zamansal olarak ayrıştırılması sunulmuştur. Ardından, AFAD üzerinden elde edilen verilerle bölgeye ait bir dalga hız profili üretilmiştir. Kaynak modeli için, depremin seçilen istasyonlardan uzaklıgı göz önüne alınarak nokta kaynak modeli uygulanmış olup, Samos Depremi'ne ait sismik moment tensör çözümü ile Gauss kaynak-zaman fonksiyonu kullanılmıştır. Son olarak, üretilen sentetik kayıtlarla gözlenmi¸s verilerin kıyaslaması, belirli istasyonlar için sunulmuş ve seçilen her bir istasyon için yer hareketi parametreleri kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, low-frequency ground motions of the 2020 Samos Earthquake at selected ground motion stations are simulated using the spectral element method. For this purpose, rigorous mathematical derivation of the classical wave equation is presented first. Next, the spatiotemporal discretization scheme involved in finite element and spectral element methods is derived. Then, a velocity model is constructed based on the velocity profiles provided by AFAD. For the source model, the moment tensor solution of the Samos Earthquake is utilized with a Gaussian source time function, since the event is located at far distances from the studied stations admitting point source model. Finally, a comparison of synthetic records with the observed data is presented and then a station-wise comparison of ground motion parameters is made.