Yetişkin hastalar için zorlu intravenöz girişim ölçeğinin geçerlik ve güvenirlik çalışması
Validity and reliability of difficult intravenous access scale for adult patients
- Tez No: 769386
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF GÜNAY İSMAİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Metodolojik tanımlayıcı planlan bu araştırma“Yetişkin Hastalar için Zorlu İntravenöz Girişim Ölçeğinin geçerlik ve güvenirlik çalışmasının Türkçe'ye uyarlanması amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Ekim 2021 – Ocak 2022 tarihleri arasında Manisa Şehir Hastanesi Yetişkin Acil Servis Kliniğinde yürütülmüştür. Araştırma örneklemini, 18 yaşın üzerinde, bilinç düzeyi açık olan, periferik intravenöz kateter uygulanacak, durumu kritik olmayan veya resüsitasyona gereksinim duyulmayan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 100 hasta oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında ”Olgu rapor formu“ ve ”Yetişkin Hastalar için Zorlu İV Girişim Ölçeği" kullanılmıştır. Ölçeğin güvenilirliği Cronbach alfa iç tutarlılık katsayısı ve yapı geçerliliği açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi ile değerlendirilmiştir. Araştırmada hastaların yaş ortalaması 57,54±19,44 yıl olup, %55'i (n = 55) kadın ve %77'sinin (n=77) kronik bir hastalığı bulunmaktadır. Ölçek maddelerinin faktör yükleri 0,366 ile 0,852 arasında değişmektedir. Doğrulayıcı faktör analizi sonucunda, modelin iyi bir uyum gösterdiği belirlenmiştir (χ2/df =2,031). Ölçeğin Cronbach alfa iç tutarlılık katsayısı 0,708 olarak bulunmuştur. Sonuç olarak, Y-ZİVG ölçeğinin Türkçe versiyonunun hastaların zorlu intravenöz girişim riskini belirlemede geçerli ve güvenilir bir ölçek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to adapt the validity and reliabilitystudy of the“Difficult Intravenous Access Scale for Adult Patients”into Turkish. This methodologicaldescriptivestudy was carried out in Manisa City Hospital Adult Emergency Department between October 2021 and January 2022. The research sampleconsisted of 100 patients over 18 years of age, who wereconscious, who would be administered a peripheral intravenous catheter, whose condition was not critical or who did not requireresuscitation, and who agreed to participate in the study.“Case report form”and“The Difficult Intravenous Access Scale For Adult Patients”wereused to collect data. The reliability of the scale was evaluated with Cronbach's alpha and constructvalidity with explanatory and confirmatory factor analysis. In the study, the mean age of the patients was 57.54±19.44 years, and it was found that 55% (n = 55) were female and 77% (n = 77) had a chronic disease. The factor loads of the scale itemsranged from 0.366 to 0.852. As a result of confirmatory factor analysis, it was determined that the model showed a good fit (χ2/df =2.031). The Cronbach's alpha internal consistencycoefficient of the scale was found to be 0.708. As a result, it was determined that the Turkish version of the scale is a valid and reliable scale for determining the risk of difficult intravenous access.