Diyabetes mellitus tanılı hastalarda SGLT2i kullanımının koroner anjiografi sonrası kontrast nefropati gelişimine etkisi
- Tez No: 769385
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ATMACA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Kontrast madde kullanımına bağlı gelişen kontrast nefropatisi(KN) perkütan koroner girişim (PKG) yapılan hastalarda sık görülen bir komplikasyondur. Sodyum glukoz kotrasnpotrter-2 inhibitörü (SGLT2i) kullanımının KN gelişimine etkisi hakkında sınırlı veri bulunmaktadır. Bu çalışmada SGLT2i kullanımının PKG yapılan diyabetes mellitus (DM) tanılı hastalarda KN gelişimini incelemek amaçlanmıştır. Metod: Ankara Üniversite tıp fakültesi sistemine kayıtlı hastaların verileri retrospektif şekilde taranarak çalışmaya alındı. DM tanılı ve KAG yapılan hastalar SGLT2i kullanımına göre iki grupta incelendi. Hem kronik SGLT2i kullanımı hem yeni ilaç başlanan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. KN tanımı ESUR (European Society of Urogenital Radiology, AKIESUR) kullanılarak yapıldı. Hastaların KAG öncesi bazal böbrek fonksiyon değerleri ve işlem sonrası böbrek değerleri ile karşılaştırıldı. Gruplar arası karşılaştırmalarda normal dağılan sayısal değişkenler için Student's T-Testi ve kategorik değişkenler için ise yerine göre Ki-kare ya da Fisher Testi kullanıldı. Tartışma: Çalışmaya 202 hasta alınıp, 99 SGLT2i kullanan ve 103 kullanmayan olarak iki grupta incelendi. Tek değişkenli analizlerde KN-ESUR tanımlamasında KN gelişimi SGLT2i kullanan 22 hastada [1,82 (0,87-3,79); p=0,11)] izlenmiş olup anlamlı bir artış görülmemiştir. Çok değişkenli analizlerde de benzer sonuç görülmüştür [1,32 (0,56-3,08); p=0,53]. Sonuç: Çalışmamızda KAG yapılan DM tanılı hastalarda SGLT2i akut veya kronik kullanımının KN gelişimini arttırmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Background: Contrast-induced acute kidney injury (CI-AKI) is a common complication of patients undergoing percutaneous coronary intervention (PCI). Data regarding the influence of sodium-glucose cotransporter-2 (SGLT2) inhibitor on the CI-AKI incidence and renal outcomes of patients undergoing PCI are limited. This study aimed to examine the real-world risk of CI-AKI in SGLT2 inhibitor users undergoing PCI.. Methods: We used longitudinal data from the medical records of the Ankara University Medicine Faculty. We selected SGLT inhibitor users and nonusers [patients with diabetes (DM) undergoing PCI. We determined CI-AKI by the ESUR (European Society of Urogenital Radiology, AKIESUR). We calculated unadjusted odds ratios (ORs) and adjusted ORs (aORs; accounting for covariates poorly balanced) for AKI in primary and sensitivity analyses. We compared the renal function indicators in users and nonusers post-PCI. Results: We identified 99 SGLT2 inhibitor users and 103 nonusers in the cohort. The unadjusted ORs of CI-AKIESUR were 35% lower in users [OR: 1,82 (0,87-3,79); P = 0.11], which was unchanged [aOR: 1,32 (0,56-3,08); P = 0.53] post adjustment. These estimates did not qualitatively change across several sensitivity analyses. There was no significant difference in urea nitrogen, creatinine, and estimated glomerular filtration rate (eGFR) values between the two groups. Conclusion: Our findings do not suggest an increased risk of CI-AKI associated with SGLT2 inhibitor use in patients with CAD and T2D undergoing PCI.