Kanatlı yüzeylerde ısı transferinin iyileştirilmesi
Enhancement of heat transfer on the surface with fins
- Tez No: 76939
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADİR BİLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Bir yüzeyde ısı transferini arttırmak için yüzeye dikdörtgen, silindirik, halkalı, konik, iğne kanatçıklı olarak çeşitli şekillerde kanatlar eklenmektedir. Bu çalışmada dikdörtgen kesitli bir kanal içinde, düz bir yüzey üzerinde, kanatların ısı transferine olan etkisini incelemek üzere denemelerde üç farklı kanat tipi (içi dolu silindirik çubuk kanat, içi boş silindirik boru kanat ve dikdörtgen kesitli içi boş kanat) denenmiştir. Parametre olarak Reynolds sayısı, kanat tipi ve akım yönünde kanat aralığı dikkate alınmıştır. Kanatlar yüzeyde düz ve zigzag sıralı olmak üzere iki farklı şekilde dizilmiştir. Düz ve zigzag sıralamada Nusselt sayısı, artan Reynolds sayısı ile artmaktadır. İçi dolu silindirik çubuk, içi boş silindirik boru ve dikdörtgen kesitli kanatlar için maksimum Nusselt sayıları sırasıyla Sx/D=2.94, 2.586 ve Sx/a>2.5'de meydana gelmiştir. Düz ve zigzag kanat düzenlemesi için ve kanat tipine göre ve ayrıca kanatsız durumda Nusselt sayısı için korelasyon denklemleri verilmiştir. Boş kanalda (kanatsız durumda) elde edilen Nusselt sayıları literatürde verilen denklemlerle iyi uyum içindedir.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY To increase heat transfer from a surface, the surface is equipped with the fins in various shapes such as rectangular, cylindrical, conical, pin etc. In the present work, the effect of three types of fins on heat transfer was investigated in a rectangular channel; cylindrical, hallow cylindrical and hallow rectangular fins. The experimental parameters were Reynolds number, fin type, the distance between the fins and the arrangement of the fins on the surface. In the arrangement of in-line and staggered, Nusselt number increased with increasing Reynolds number. The maximum Nusselt number for the cylindrical, hallow cylindirical and hallow rectangular fins were obtained for Sx/D=2.94 and 2.586, and Sy/a>2.5 respectively. The correlation for Nusselt number developted for for different fin arrangements and for smooth surface were presented. The correlation developted for smooth surface was in agreement with ones reported in the literature.