Dönen çarpan jetin ısı transfer karakteristiklerinin deneysel incelenmesi
Experimental investigation of heat transfer characteristic of swirling impinging jet
  1. Tez No: 76940
  2. Yazar: KADİR BAKIRCI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KADİR BİLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Yüksek hızlı hava jetleri, tekstil ve kağıt sanayisinde, metallerin ısıl işlemleri ile elektriksel ve elektronik ekipmanların soğutulmasında genellikle yaygın bir şekilde kullanılır. Bu çalışmada yuvarlak bir lüleden dönerek çıkan hava jeti, düz bir levha üzerine dik açıda çarptırılarak, levha üzerindeki ısı transfer karakteristikleri çeşitli parametrelere bağlı olarak incelenmiştir. Deneyler normal (boş), çok kanallı (0=0°) ve dönen (0=22.5°, 41° ve 50°) jetler için çeşitli Reynolds sayılarında ve lüle-levha mesafelerinde yapılmış ve lüle çapı 15 mm alınmıştır. Deneylerde levhanın yüzey sıcaklıkları, sıvı kristal metodu ile ölçülmüştür. Sonuçta, normal, çok kanallı ve dönen jetlerin Nusselt sayılarının durgunluk noktası uzaklığıyla değişimleri elde edilmiştir. Reynolds sayısı arttıkça Nusselt sayısının arttığı, maksimum Nusselt sayısının normal, çok kanallı ve 0=22.5° açılı dönen jetlerde durma noktasında, 0=41° ve 50° açılı dönen jetlerde ise durma noktasından yaklaşık X/D=2.5 değerinde meydana geldiği gözlenmiştir. Re=20 000 için maksimum Nusselt sayısı yaklaşık olarak H/D=6 lüle-levha mesafesinde elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
High speed air jets are commonly used in the textile and paper industry, thermal treatment of metals and cooling of electrical and electronical equipments. In the present work, air jet issuing by swirling from a cylindrical nozzle was perpendicularly impacted to a narrow plate and the heat transfer charecteristics on the plate were investigated depending on various parameters. Experiments were performed for normal (empty), multi-channeled (0=0°) and swirling jets (0=22.5°, 41° ve 50°) at different Reynolds numbers and nozzle-to-plate distances, and the diamater of the nozzle was taken as 15 mm. In the experiments, the surface temperatures of the plate were measured using liquid crystal method. Consequently, the changes of Nusselt numbers in radial direction from stagnation point were obtained for the normal, the multi-channeled and the swirling jets. It was observed that Nusselt number increased with increasing Reynolds number, and that the maximum Nusselt number occured at the stagnation point for the normal, the multi-channel, and the swirling jets with 0=22.5° while it occured at approximately X/D=2.5 for swirling jets with 0=41° and 50°. For Re=20 000, the maximum Nusselt number was obtained for a nozzle-to-plate distance of approximately H/D=6.