Türkiyedeki haddeleme teknolojisi ve bir çift yönlü (DUO) hadde tezgahı imalatı
The Rolling technology in Turkey and the production of a reversibler rolling machine
- Tez No: 76938
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜNYAMİN AKSAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Haddeleme işlemi bir malzemenin silindirik merdaneler arasında plastik deformasyonla soğuk veya sıcak şekillendirilmesidir. Haddeleme, şekillendirme işlemlerinin %90'ından fazlasının tabî tutulduğu en önemli birincil deformasyon işlemidir. Bu çalışmada, haddelemeye etki eden önemli faktörlerin analizleri yapılmış ve alüminyum için haddeleme kuvvetleri hesaplanarak haddelenen malzeme ile direkt temas halinde olan merdaneler incelenmiştir. Ayrıca bu çalışmanın bir devamı olarak yakın bir gelecekte yapılacak deneysel çalışmalarda kullanılmak amacıyla çift yönlü haddeleme yapabilen bir Duo hadde tezgahının dizayn ve montajı gerçekleştirilmiştir. Ayrıca Türkiye'deki haddecililiğin şu andaki konumunu ortaya çıkarmak ve göstermek maksadıyla ülkemizin en önemli haddehanelerine sahip olan İskenderun Demir Çelik A.Ş., Ereğli Demir Çelik T.A.Ş., Asil Çelik San. Tic. A.Ş., Karabük Demir Çelik San. Tic. A.Ş., ve Etibank Seydişehir Alüminyum İşletmeleri Müessesesi ziyaret edilerek söz konusu işletmelerin üretim sistemleri ve kapasiteleri araştırılmıştır. Araştırmalar sonucu bu işletmelerde çözülmesi gereken bazı ciddi sorunlar olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The rolling is the process in which the material is formed between cylindrical rollers through by cold or hot plastic deformation. It is the most important primary deformation process of all bulk deformation processes, in which over 90% of all materials that are ever deformed are subjected to rolling. In this study, the effects of some important factors on rolling were analysed and the required rolling forces were calculated for aluminium. Also the rollers, where are in contact with deforming material, have been investigated. A reversible/double acting duo rolling mill was designed and assembled for the use of experiments which will take piace in the near future, as a continuation of this work. Furthermore, in order to work out and to show the current situation of the roiling process in Turkey, the most important rolling production plants located in iskenderun, Ereğli, Bursa (Asil Çelik), Karabük and Seydişehir have been visited and their production systems and capacities were investigated. From this search it was observed that those manufacturers have many problems to overcome.