Türkiye için optimal enerji kaynağı
Optimal energy source for Turkey
- Tez No: 769394
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEL ABİDİN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Üretimde kullanılan en önemli kaynaklardan biri olan enerji, sosyal güvenlikte önemli bir faktör olarak görülmektedir. Türkiye, enerji kullanımı için yabancı ülkelere bağımlı ülkelerden biridir. kalkınma Türkiye ekonomisinde uygulanacak; enerji kaynaklarının kullanımında dış kaynaklara bağımlılığın azaltılabilmesi ve enerji sektörünün kilit bir sektör olması daha kolay olacaktır. Türkiye'deki olaylarla artan enerji talebinde ekonomik büyüme ve tüketim modelleri iç kaynaklardan ziyade dış kaynaklardan gerçekleştirilmelidir; Enerji güvenliği konusu her zaman gündemdedir. Özellikle, enerjinin sürdürülebilir ekonomik kalkınmaya bütünleyici bir katkı haline geldiği; Kesintisiz, güvenilir, temiz ve ucuz yollar bulmak ve arz güvenliğini sağlamak için bu kaynakları çeşitlendirmeye çalıştılar. Bu bağlamda, petrol, doğal gaz ve kömür tüketim açısından en önemli enerji kaynaklarıdır. Optimal kavramı en uygun olan, şartla uyan anlamına gelmektedir. Enerji kapsamında optimal enerji denildiğinde, uygun enerji anlamı karşımıza çıkmaktadır. En uygun enerjinin belirlenme kriteri ise başta maliyet olmak üzere insan sağlığına verdiği zarar düzeyi, çevre kirliliği etkeni ve sürdürülebilirlik kapsamında değerlendirmenin yapılmasıdır. Bu çalışma kapsamında Türkiye için en optimal olan enerji kaynakları incelenemeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy, one of the most important resources used in industry, is accepted as an important element in social protection. Turkey is one of the world's largest energy consumers. Developing the Turkish economy; The use of energy resources will facilitate the reduction of foreign dependency and will make the energy sector a key sector. In line with current developments in Turkey, increasing economic demand and energy consumption patterns should be driven by external sources rather than local sources; Energy security is a constant issue. In particular, energy has been an integral part of sustainable economic development; It sought to diversify these resources to provide a continuous, reliable, clean and affordable route and to secure supply. In this context, oil, gas and coal are the most important energy sources for consumption. Optimal means the most suitable and appropriate for the situation. In the energy realm, we see the value of energy, which is suitable to call optimal energy. The criteria for determining the optimal energy are to evaluate the cost, the extent of damage to human health, environmental pollution factors and sustainability. This study aims to discover Turkey's optimal energy resources.