Covıd-19 pandemisi sürecinde sağlık personellerinin aile içi sorumluluk algısı: Çankırı Devlet Hastanesi örneği
The perception of family responsibility of healthcare professionals during the Covid-19 pandemic: The case of Çankırı State Hospital
  1. Tez No: 769393
  2. Yazar: HATİCE BÜŞRA AYGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAN HALİSE BELET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın ve Aile Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Aile içi sorumlulukların paylaşımı, toplumsal cinsiyet rollerinde eşitsizliğin görüldüğü toplumlarda dengesiz bir dağılım göstermektedir. Cinsiyetçi meslek algısının izlendiği sağlık alanı, Covid-19 pandemisinin ortaya çıkması sonucu iş yükünün olağanüstü artışı ile karşı karşıya kalmıştır. Çalışma hayatı ve aile içerisinde eşzamanlı sorumluluk almak, Covid-19 pandemisini kadın sağlık çalışanları için daha da zorlu hale getirmiştir. Bu çalışma; Covid-19 pandemisinin, sağlık personelinin aile içi sorumluluklarına etkisini ve bu etkinin toplumsal cinsiyet algısı bağlamında pandemi öncesi dönem ve pandemi döneminden nasıl etkilendiğini araştırmaktadır. Tez toplam dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde salgınların tanım ve tarihine değinilmiş ve ardından Covid-19 pandemisi, sağlık çalışanları özelinde ele alınmıştır. İkinci bölümde“aile”ye ilişkin kavramsal ve kuramsal bilgilere yer verilerek cinsiyet ve toplumsal cinsiyet kavramları çerçevesinde hangi alanların ne şekilde etkilendiği, cinsiyetçi meslek algısı ve ikinci vardiya kavramlarına değinilerek teorik çerçeve tamamlanmıştır. Üçüncü bölümde araştırma verileri ve bulgular yorumlanmış, dördüncü bölümde ise sonuca yer verilerek çalışma tamamlanmıştır. Yapılan anket çalışması sonucunda sağlık çalışanlarının yaş, cinsiyet, mesleki deneyim, meslek grubu, gelir, çocuk sayısı, çocuğa bakım veren tercihi, doğduğu yerde çalışma ve eşin çalışma durumunun puan ortalamaları istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Eşler arası sorun yaşama sıklığının pandemi döneminde arttığı fakat cinsiyete göre bir farklılık göstermediği belirlenmiştir. Ev işleri ve çocuk bakımı rollerinin pandemiden etkilenmediği, dolayısıyla bakım sorumlulukları ve aile içi rollerde pandemi öncesi ve pandemi dönemi değişimi istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The sharing of domestic responsibilities shows an uneven distribution in societies where there is inequality in gender roles. The health field, where the perception of sexist professions is monitored, has faced an extraordinary increase in workload as a result of the Covid-19 pandemic. Taking responsibility simultaneously in work life and at home has made the Covid-19 pandemic even more challenging for women health workers. This study investigates the impact of the Covid-19 pandemic on the domestic responsibilities of health personnel and how this effect is affected by the pre-pandemic period and the pandemic period in the context of gender perception. The thesis consists of a total of four parts. In the first part, the definition and history of epidemics were discussed, and then the Covid-19 pandemic was discussed in private for health workers. In the second section, conceptual and theoretical information about the“family”is given and the theoretical framework is completed by referring to which areas are affected in the framework of gender and gender concepts, the perception of sexist professions and the concepts of the second shift. In the third section, the research data and findings were interpreted, and in the fourth section, the study was completed by giving the result. As a result of the survey study, the average scores of health workers' age, gender, professional experience, occupational group, income, number of children, child caregiver preference, place of birth and work status of the spouse were found to be statistically significant. It has been determined that the frequency of problems between spouses increased during the pandemic period, but did not show a gender difference Decisively. Housework and childcare roles were not affected by the pandemic, so the change in caring responsibilities and family roles before the pandemic and during the pandemic period was not found to be statistically significant.