Energy import concentration, diversification, and welfare: Evidence from Türkiye
Enerji ithalatında yoğunlaşma, çeşitlendirme ve refah: Türkiye'den bulgular
  1. Tez No: 970918
  2. Yazar: MEHMET TUĞSUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SANG SEOK LEE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Uluslararası Ticaret, Ekonomi, Energy, International Trade, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
Özet
Bu tez, tedarikçi yoğunlaşmasının enerji arz riskini nasıl artırdığını inceleyerek çeşitlendirmeyi bir politika aracı olarak değerlendirir. Güncellenmiş Herfindahl–Hirschman Endeksi hesaplamaları, Türkiye'nin petrol ve doğal gaz ithalatının uluslararası ölçütlerin çok üzerinde yoğunlaştığını ortaya koymaktadır. Alternatif şok senaryoları altında optimal ithalat paylarını belirlemek amacıyla geliştirilen stilize modeller, her durumda refahı maksimize eden stratejinin enerji kaynağı çeşitlendirmesi olduğunu göstermektedir. 1970'ler petrol ambargolarından 2022 Avrupa gaz krizine uzanan tarihî vakalar, modeli doğrulayarak çeşitlendirmeyi erteleyen ülkelerin daha derin ve kalıcı üretim kayıpları yaşadığını ortaya koymaktadır. Ek olarak, ilave bir çalışma 2022'de Rus enerjisinin tamamen kesilmesi senaryosunun öncü bir tahminini sunmaktadır. Bulgular, enerji arz şoklarına karşı makroekonomik kırılganlığı azaltmada çeşitlendirmenin birincil politika kolu olduğunu vurgular ve gelecekteki araştırmalar için uygulanabilir bir çerçeve sağlar.
Özet (Çeviri)
This thesis studies how supplier concentration heightens energy‐supply risk and evaluates diversification as a policy response. Updated Herfindahl–Hirschman Index calculations reveal that Türkiye's oil and natural-gas imports are far more concentrated than international benchmarks. A suite of stylised models is developed to determine optimal import shares under alternative shock scenarios. Across specifications, diversification consistently emerges as the welfare‐maximising strategy. Historical case studies from the 1970s oil embargoes to the 2022 European gas crisis verify the model's predictions, showing that countries delaying diversification suffered deeper and more prolonged output losses. An appendix offers a preliminary estimate of a hypothetical 2022 cut-off in Russian energy. The results underscore diversification as a first-order lever for reducing macroeconomic exposure to supply shocks and provide a tractable framework for future work.