Sözlü şiir geleneğimizde kıtlık
Famine in our oral poetry tradition
- Tez No: 769396
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA AHSEN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 270
Özet
Kıtlık, çok eski zamanlardan itibaren insan yaşamını tehdit eden önemli afetlerden biridir. Tarihî süreç içerisinde dünyanın çeşitli bölgelerinde çeşitli sebeplere bağlı olarak kuraklık ve onun doğal bir sonucu olan kıtlık hadiseleri yaşanmıştır. Kıtlık olaylarının göçler, ölümle sonuçlanan bazı bulaşıcı hastalıkların ortaya çıkması, gıda fiyatlarında aşırı yükselişler ve karaborsacılık, insanların açlıklarını giderebilmek için değişik yollardan besin arayışına girmeleri, asayiş ve güvenlik sorunları gibi önemli sosyo-ekonomik neticeleri olmuştur. Çalışmamızda Anadolu coğrafyasında 19 ve 20. yüzyıllarda yaşanmış kıtlık afeti; kıtlığın sosyal, idarî ve iktisadî boyutları halk içinden çıkan ve geleneği özümseyerek yetişen âşıkların şiirleri üzerinden analiz edilmiştir. Kıtlık felaketini konu edinen halk şairleri, icra ettikleri şiirlerinde bu afete dair neler söylemiş olabilirler gibi soruların cevabını aramak maksatlı hazırladığımız halk şairlerinin şiirleri edebiyat ve tarih ilişkisi göz önünde bulundurularak ele alınmıştır. Şiirlerin tarihe kaynaklık ederek okunup okunamayacağı hususu üzerinde yoğunlaşarak şiirler çalışma boyunca bu perspektiften incelenmiştir. Âşıkların bakış açısıyla bakılarak kıtlık afetinin toplum hayatına etkileri açıklanmaya çalışılmıştır. Sonuçta halk şairlerinin şiirlerinin bu açıdan zenginlik taşıdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Famine is one of the most important disasters threatening human life since ancient times. In the historical process, drought and thus famine events have been experienced due to several reasons in various parts of the world. Famine events had important socio-economic consequences such as migration, the emergence of some infectious diseases that resulted in death, excessive increases in food prices, black market, people's search for food in different ways to satisfy their hunger as well as public order and security problems. In our study, the famine disaster experienced in the 19th and 20th centuries in the Anatolian geography along with its the social, administrative and economic dimensions were analysed through the poems of the minstrels who emerged among the people and grew up internalising the tradition. The poems of the folk poets we focus on, in order to seek answers to questions such as what the folk poets might have said in their poems about the famine disaster, were handled by considering the relationship between literature and history. Concentrating on whether the poems can be read as a source of history, the poems were examined from this perspective throughout the study. It has been tried to explain the effects of the famine disaster on the social life from the perspective of the minstrels. As a result, it has been seen that the poems of folk poets have richness in this respect.