Çeşitli molotof kokteyllerinin farklı yüzeylerde etkisi ve yangın sonucu meydana gelen değişimlerin değerlendirilmesi
Effect of various molotov cocktails on different surfaces and evaluation of fire changes
  1. Tez No: 769397
  2. Yazar: ZELİHA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM UYSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Adli Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Adli ve tıbbi açılardan ölüm ya da yaralanmalarla sık sık karşımıza çıkan molotof kokteyli üzerine yeterli çalışma literatürde bulunmamaktadır. Bu nedenle molotof kokteyli çoğu hekim için yabancı bir terim olarak kalır. Düşük tesirli patlayıcılar arasında gösterilen molotof kokteyli, sınıflandırılmasından da hareketle pek çok kişi tarafından patlayıcı olarak bilinir. Ancak molotof kokteyli bir patlayıcı değil, el yapımı yangın çıkarıcıdır. Eylemlerde, terör saldırılarında kullanılmasındaki amaç hedefleri ateşe vermektir. Bu sayede çevrede tahribat oluşturup topluma korku ve endişe salınmaktadır. Çalışmamızda sokak eylemcileri tarafından sıklıkla tercih edilen, kısa sürede hazırlanabilen klasik el yapımı molotof kokteylleri kullanılmıştır. Diyarbakır Bomba İmha ve İnceleme Şube Müdürlüğü'nden yardım alınarak hazırlanan karışımlara atık yağ, tiner, şeker, kolonya, epoksi reçine, parafin, yumurta akı, sıvı ve katı deterjan, çamaşır suyu, ahşap tutkalı gibi hammaddeler eklenerek bu kokteyllerin kırıldığında ulaştığı yanma sıcaklığı, yanma süresi, saçılma çapı ve içeriğine eklenen çivileri fırlatma durumu, çeşitli uzaklıklara gerilen amerikan bezine alevlerin sıçrayarak zarar verme durumu, sönme sonrası bıraktığı kalıntılar gibi parametrelere bakılmıştır. Hazırladığımız molotof kokteylleri 5 farklı zemine fırlatılarak farklı zeminlerde kırılması ve diğer parametrelerin zemin değişiminden etkilenme durumu da araştırılmıştır. Çalışmamızda hazırlanan 86 molotof kokteylinin 51'i (%59,3) kırılabilmiştir. En yüksek kırılma oranı beton zeminlerde görülmüştür. Elde ettiğimiz sonuçlara göre; değişen molotof kokteyl içerikleri ile ulaşılan yanma sıcaklıkları ve yanma süreleri arasında anlamlılık bulunmuştur. Karışıma eklenen bazı hammaddelerle yüksek yanma sıcaklığı ve yüksek yanma süresine ulaşılabildiği, etrafa verilen tahribatın da bu sayede arttırılabileceği saptanmıştır. Ayrıca çalışmamızda bir molotof kokteylinin kendi kendine patlamadığı veya kırıldığında içerisindeki çivilerin fırlayarak etrafa zarar vermediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
There is not enough research in the literature on the Molotov cocktail, which is often accompanied by death or injury from a forensic and medical point of view. For this reason, it remains a foreign term for most doctors. The Molotov cocktail, decommunized among lowpower explosives, is also known to many as an explosive, based on its classification. But the Molotov cocktail is not an explosive, but a hand-made incendiary. The purpose of its use in combat operations, terrorist attacks is to set fire to targets. Thus, it creates chaos in the environment and releases fear and anxiety of the wto. In our study, classic homemade Molotov cocktails were used. Oil, diluent, sugar, cologne, epoxy resin, paraffin, egg white, liquid and solid detergent, bleach, wood glue were added to the mixture. Parameters such as burning temperature, burning time, glass and nail spreading diameter, and residues of the Molotov cocktail were investigated. The prepared molotov cocktails were broken on 5 different floors, and the effect of changing the floor on the parameters was investigated. Of the 86 Molotov cocktails prepared in our study, 51 (59.3%) were broken. The highest rate of destruction was observed on concrete floors. According to our results, the significance between the various ingredients of the Molotov cocktail and the achieved burning time and burning temperatures was found. It has been found that high burning and high burning time can be achieved by adding some raw materials to the mixture, and thus the destruction of the environment can be increased. In addition, our research has shown that the Molotov cocktail does not explode by itself and is not damaged when the nails in it pop out when it breaks.