YBM'nin yapılarda düzen ve maliyetlere ve şantiye düzenini sağlamaya yönelik katkısı
BIM's contribution to order and costs in buildings and to providing site layout
  1. Tez No: 769402
  2. Yazar: ONUR YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SHAHRYAR HABİBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Uluslararası adı ile Building Information Modeling (BIM), ülkemizdeki adı ile Yapı Bilgi Modellemesi (YBM), yapı sektöründeki verimlilik arayışı sonucunda, yazılım teknolojilerinin sağladığı altyapı ile oluşmuş bir yöntemdir. YBM Uygulama Planı, YBM yaklaşımı ile üretilecek projenin tanımına, kapsamına, özel risklerine, hedeflerine, modelleme stratejisine-kurallarına, kaynaklarına, teknolojik altyapı gereksinimlerine, paydaşlarına, ekiplerine ait bilgi ve kararları içeren veriler bütünüdür. Dünyada ve ülkemizde inşaat sektörü ekonominin önde gelen sektörlerinden biridir. Ancak kentleşme arttıkça konut, sosyal yaşam ve ticari alanlara olan talep de hızla artmaktadır. Bu binaların inşaatı devam ederken, güvenlik, estetik ve ekonomiyi en üst düzeye çıkaran bir maliyet analizi hem sahipler hem de kullanıcılar için önemlidir. Bu nedenle yapıların yapım aşamasında statik değerlendirmenin yanı sıra yapım sürecini de içerecek şekilde modelleme yapılması, üretim sırasında karşılaşılabilecek sorunların en aza indirilmesini sağlayacaktır. Bu bağlamda bilgisayar teknolojisinin YBM gelişimine göre bu kavram ön plana çıkmaktadır. Bu çalışma kapsamında, yeni tasarlanan projelerde YBM yönteminin kullanılmasının şantiye düzenini sağlamaya yönelik verimlilik ve maliyetler açısından önemi ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Building Information Modeling (BIM) with its international name, Building Information Modeling (YBM) in our country, is a method that was formed with the infrastructure provided by software technologies as a result of the search for efficiency in the building sector. The BIM Implementation Plan is the set of data that includes information and decisions about the definition, scope, special risks, objectives, modeling strategy-rules, resources, technological infrastructure requirements, stakeholders and teams of the project to be produced with the BIM approach. The construction sector is one of the leading sectors of the economy in the world and in our country. However, as urbanization increases, the demand for housing, social life and commercial areas is also increasing rapidly. While these buildings are under construction, a cost analysis that maximizes safety, aesthetics and economy is important to both owners and users. For this reason, modeling in a way to include the construction process as well as static evaluation during the construction phase of the buildings will ensure that the problems that may be encountered during production will be minimized. In this context, this concept comes to the forefront according to the BIM development of computer technology. This scope of work, the importance of using the BIM method in newly designed projects in terms of efficiency and costs for maintaining the construction site order has been revealed.