Meme kanseri sonrası sağ kalımlılarda kanser nüks korkusu, belirsizliğe tahammülsüzlük, üstbilişler ve baş etme stratejileri ilişkisinin incelenmesi
An invastigation of the relationship between fear of cancer recurrence, intolerance of uncertainty, metacognitions and coping strategies among breast cancer survivors
- Tez No: 769406
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI EYRENCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırmada meme kanseri sonrası sağ kalımlı kadınlarda kanser nüks korkusu, belirsizliğe tahammülsüzlük, üstbilişler ve baş etme stratejileri ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Değişkenler arası dolaylı ilişkilerin incelenmesi adına durumsal aracılık analizleri yapılmıştır. Araştırmaya amaçlı kartopu örneklem yöntemiyle meme kanseri sonrası sağ kalımlı 130 kadın dahil edilmiştir. Veriler“Kanser Nüks Korkusu Envanteri (KNKE)”,“Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği Kısa Formu (BTÖ-12)”,“Üstbilişler-30 ÖlçeğI (ÜBÖ-30)”ve“Başa Çıkma Stratejileri Ölçeği Kısa Formu (BÇSÖ-KF)”kullanılarak toplanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; meme kanseri sonrası sağ kalımlı kadınların kanser nüks korkusu, belirsizliğe tahammülsüzlük ve üstbilişler değerleri arasında pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Değişkenler arası durumsal aracılık etkisi anlamlı çıkmamıştır. Bununla birlikte, belirsizliğe tahammülsüzlük ile kanser nüks korkusu ilişkisinde üstbilişlerin düzenleyicilik etkisi anlamlı bulunmuştur. Araştırma sonucu elde edilen bulgular, ilgili literature çerçevesinde değerlendirilip tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the relationship between fear of cancer recurrence, intolerance to uncertainty, metacognitions, and coping strategies. The moderated mediation analyses were conducted to investigate the indirect relationships between theese variables. 130 breast cancer survivors have recruited for the study through convenience and snowball sampling. The data were obtained with the“Fear of Cancer Recurrence Inventory (FCRI)”,“Intolerance to Uncertainty Scale-Short Form (IUS)”,“Metacognitions Questionnaire-30 (MCQ-30)”and“Brief COPE Inventory (Brief COPE)”. As a result of the study, there was a positive significant relationship between fear of cancer recurrence, intolerance to uncertainty, metacognitions scores of the breast cancer survivors. Moderated mediation effect between the variables has been found as non-significant. However, the moderation effect of metacognitions on the relationship between intolerance to uncertainty and fear of cancer recurrence has been found as significant. The results obtained from the research were discussed and evaluated within the framework of the relevant literature.