Examination of the effect of manager's political behaviour on employee performance through burnout in a Syrian non-governmental organizations located in Turkey
Türkiye'de bulunan Suriye'li sivil toplum kuruluşlarında yöneticinin siyasi davranışının çalışan performansı üzerindeki etkisinin tükenmişlik aracılığı ile incelenmesi
- Tez No: 769412
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN EKİZLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yöneticilerin politik davranışları, kendi performanslarını ve çalışanların performanslarını iyileştirmeyi amaçlasa da, çalışanın performansını ve diğer özelliklerini etkileyebilme potansiyeli de vardır. Bu çalışma, yönetici politik davranışı ile çalışan performansı arasındaki ilişkiyle ilgili olarak öne sürülen birden fazla bakış açısı olduğundan, çalışan performansı ile bölüm yöneticilerinin işyerinde sergilediği politik davranış arasındaki ilişkiyi özetlemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma özellikle yönetici kesimin politik davranışlarının çalışan tükenmişliği üzerindeki etkisini ve çalışan verimliliği üzerindeki etkisini belirlemeyi amaçlamaktadır. 320 katılımcıdan oluşan bir örnekleme Yönetici Vasıfları, Ekip Yönetme Becerisi ve Performans (çalışma ortamının farkındalığını ve çalışanların kişisel becerilerin farkındalığı) olmak üzere üç başlık altında verilen anketin çalışan tükenmişliği, bundan kaynaklı rahatsız edici bir çalışma ortamının var olması ve çalışanların teknik vasıflarının yöneticiler tarafından bilinmemesi konularıyla ilişkilendirerek doldurmaları istenmiştir. Araştırmaya göre çalışan tükenmişliği, hem kurum dışı hem de kurum içi çeşitli faktörler nedeniyle gerçekleşebilir. Ancak, bu faktörlerin çoğu yöneticilerin politik davranışlarından kaynaklanmaktadır. Ayrıca, çalışma ortamının farkındalığı ile çalışma ortamından rahatsızlık duyma arasında güçlü bir negatif ilişki vardır. Ayrıca, ekip niteliklerinin bilinmemesi ile çalışma ortamının farkındalığı arasında pozitif bir ilişki vardır. Son olarak, bu çalışma kişisel becerilerin farkındalığı ile süpervizör nitelikleri arasında orta derecede güçlü bir ilişki olduğu sonucuna varmıştır. Yöneticilerin teknik süper vizyonu, kişisel becerilerin farkındalığı ile pozitif olarak ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
Even though managers' political behaviour is meant to improve employee performance, it can potentially affect employee performance and other characteristics as well. The objective of this study is to outline the relationship between employee performance and the line manager's political behaviour at work, as multiple perspectives regarding the relationship have been reported. Specifically, the study seeks to determine the impact of management teams' political behaviour on employee burnout, and the effect on employee effectiveness. A sample of 320 respondents was used where the participants were issued questionnaires to fil information regarding their opinions on managers' political behaviour which include Supervisor Qualifications as well as Manager Technical Supervision, and its effect on Burnout uncomfortable work environment and a lack of knowledge about the team's qualifications. and Performance at workplace which include the awareness of the work environment and awareness of personal skills. According to the study, employee burnout can happen because of a variety of factors, both external and internal factors to the organization. However, most of those factors stem from managers' political behaviour. Moreover, there is a strong negative correlation between awareness of the work environment and uncomfortable in the work environment. In addition, there is a positive correlation between the unknown of team qualifications and the awareness of the work environment. Lastly, this study concludes that there is a moderately strong correlation between awareness of personal skills and supervisor qualifications. Managers' technical supervision is positively correlated with awareness of personal skills.