Meme kanserli ve kemoterapi tedavisi başlangıcındaki hastalarda beslenme durumunun değerlendirilmesi
Evaluation of nutritional status in patients at the beginning ofbreast cancer and chemotherapy treatment
  1. Tez No: 769448
  2. Yazar: BEYZA KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEMET YUSUF ÇELİK, DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM DELİGÖNÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çalışma kemoterapi tedavisi alan meme kanserli hastalarda beslenme durumunun değerlendirilmesi amacı ile Uludağ Üniversitesi Araştırma Hastanesi Onkoloji Bölümü'ne başvuran, 18 yaş ve üzeri yeni meme kanseri tanısı almış 42 hasta (hasta grubu) ile aynı hastane iç hastalıkları bölümüne akut hastalık olarak başvuran ancak her hangi bir kronik hastalığı bulunmayan 42 gönüllü (kontrol grubu) üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamına alınan tüm bireylere konuya ilişkin geliştirilmiş bir veri toplama formu ve 'Erişkin Semi-Kantitatif Besin Tüketim Sıklığı Anketi' araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulanmıştır. Çalışma gruplarına ait tüm bireylerin beslenme durumu değerlendirilmesi, antropometrik ölçümleri alınmış ve gerekli hesaplamalar bu veriler üzerinden yapılmıştır. Besin tüketim sıklığı, pişirme yöntemleri, kullandıkları yağ çeşitleri ve miktarları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with 42 patients (case group) aged 18 years and older who applied to Uludağ University Research Hospital Oncology Department to evaluate the nutritional status of breast cancer patients receiving chemotherapy treatment and 42 patients (patient group) who applied to the internal diseases department of the same hospital as acute disease, but each patient had an acute illness. It was carried out on 42 volunteers (control group) without any chronic disease. A questionnaire form developed for the study. Also adult semi-quantitative nutrition consume rate form was used in intervivew. These forms are applied on all the individuals taken into the scope of the study by the researcher through face-to-face interview method. Nutritional status and anthropometric measurements of all individuals belonging to the study groups were taken and necessary calculations were made according to these data. Frequency of food consumption, cooking methods, types and amounts of oil used were determined.