The impact of foreign direct investment on economic growth: Iraq case study for the period (2004-2019)
Doğrudan yabancı yatırımların ekonomik büyüme üzerindeki etkisi: Irak örneği (2004-2019)
- Tez No: 769447
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KONUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, 2004-2019 yılları arasındaki veriler yardımıyla doğrudan yabancı yatırımların (DYY) Irak'ın ekonomik büyümesi üzerindeki etkisini araştırmak ve tahmin etmektir. Bu çalışmada, Dünya Bankası veritabanından elde edilen Gayrisafi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) bağımlı değişken, DYY girişleri ve Petrol Geliri bağımsız değişkenler olarak kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, DYY'nin GSYİH'ye oranı 2012 yılında % 1,12 gibi düşük bir oranda gerçekleşmiştir. DYY girişleri, 2006 yılında Yatırım Kanununun yürürlüğe girmesiyle önemli ölçüde artış göstermiştir. Irak ekonomisinde, hükümet bütçesine en fazla katkıyı petrol ve doğal gaz endüstrisi sağlamaktadır. GSYİH, DYY ve Petrol Gelirleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amacıyla yapılan birim kök testi ve diğer test sonuçlarında değişkenlerin düzeyde durağan ve % 5 düzeyinde anlamlı olduğu görülmüştür. Johansen Eşbütünleşme Testi değişkenler arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amacıyla uygulanmıştır. Analiz sonucunda değişkenlerin eşbütünleşik, P-Değeri'nin 0.0001 olması uzun dönemli ilişkinin varlığını göstermiştir. En Küçük Kareler Yöntemi yardımıyla %5 anlamlılık düzeyine göre F istatistiği 0.002516 olarak bulunmuştur. Bu sonuç DYY'nin ve petrol gelirinin büyüme üzerinde olumlu etkisini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study was to investigate and estimate the impact of foreign direct investment (FDI) on Iraqi economic growth that depending on data from 2004 to 2019. We determined Gross domestic product (GDP), an alternative to economic growth as a dependent variable. FDI inflows, and Oil Revenue are independent variables of this study obtained from World Bank various database resources. According to this research, the low-level FDI to GDP ratio for our study period is just 1.12% in 2012, a very modest ratio. FDI inflows grew dramatically with the passage of the Investment Law of 2006. In Iraq's economy, the oil and gas industry contributes the most to the government's budget. In addition, numerous tests such as unit root are used to evaluate GDP, FDI, and Oil Revenue, which are all stationary at the first difference and significant at 5%. The Johansen Cointegration tests were performed to examine the relationship between GDP, FDI, and Oil Revenue. We found that all variables are cointegrated, with a P-Value of 0.0001, indicating that the variables have a long-run relationship. Another finding according to least-squares revealed that the prob f-statistic 0.002516 was significant at 5% or lower, indicating that FDI and oil revenue have a positive impact on economic growth.