Mekânsal lineer modellerin matematiksel yapısının incelenmesi ve fiyat modellemesi üzerine bir uygulama
Analysis of the mathematical structure of spatial linear models and an application on price modeling
- Tez No: 769454
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FÜSUN YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, İstatistik, Mathematics, Statistics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Gelişen bilgisayarlar ve coğrafi bilgi sistemlerinin giderek daha yaygın kullanılması mekânsal araştırmaların kullanımını artırmıştır. Mekânsal araştırmalar, veriye konum (verinin bulunduğu yerin koordinatları) özelliklerinin eklenmesi ile oluşturulmaktadır ve araştırmacıların çalışmalarına farklı bir bakış açısı getirmelerini sağlamaktadır. Mekânsal araştırmaların temelinde mekânsal matematiksel modeller kullanılmaktadır. En yaygın kullanılan matematik modellerinin temelinde lineer denklemler vardır. Bu tezin araştırma konusu mekânsal lineer denklemleri tanımlayarak araştırmak ve analiz etmektir. Bu kapsamda mekânsal veri yapılarını, algoritmalarını ve prosedürleri incelenmiş örnek bir veri seti üzerinde mekânsal modellemeler çalışılmıştır. Tezin uygulama kısmında Paris merkezde bulunan 4 ve 5 yıldızlı otellerin oda-kahvaltı, konaklama fiyatları ve otel özellikleri verisi oluşturulmuş ve incelenmiştir. En küçük kareler modeli ve en uygun model olarak seçilen mekânsal gecikme modeli sonuçları incelenmiş ve karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak konumlar dahil edildiğinde mekânsal gecikme modeli en küçük kareler modeline göre daha iyi sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
The widespread using of developing computers and geographic information systems has increased the use of spatial research. Spatial studies are created by adding location (coordinates of the place where the data is located) features to the data and enable researchers to bring a different perspective to their studies. Spatial mathematical models are used on the basis of spatial research. The most widely used mathematical models are based on linear equations. The research topic of this thesis is to define, investigate and analyze spatial linear equations. In this context, spatial data structures, algorithms and procedures were examined and spatial models were studied on a sample data set. In the application part of the thesis, data on bed and breakfast, accommodation prices and hotel features of 4 and 5 star hotels in the center of Paris were created and examined. The results of the least squares model and the spatial delay model chosen as the most appropriate model were examined and compared. As a result, when locations are included, the spatial delay model gave better results than the least squares model.