2018 fen bilimleri öğretim programı ölçme ve değerlendirme anlayışının Eğitim Bilişim Ağına (EBA) yansımaları: Ortaokul analizi
Reflections of 2018 science curriculum assessment approach on Education and Information Network (EBA): Middle school analysis
  1. Tez No: 769453
  2. Yazar: HIZIR ŞAHİN SIRTLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, 2018 Fen Bilimleri Öğretim Programı ölçme ve değerlendirme anlayışının özellikle son yıllarda kullanımı artan Eğitim Bilişim Ağına (EBA) ne kadar yansıtıldığının araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır ve veri toplama aracı olarak doküman incelemesine başvurulmuştur. Bu bağlamda 2018 Fen Bilimleri Öğretim Programı esas alınarak 2021-2022 eğitim öğretim yılında geçmiş yıllara göre daha fazla aktiflik gösteren, Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenen bir komisyon tarafından hazırlanan EBA'daki fen bilimleri dokümanları içerik analizi ile incelenmiştir. EBA'da 5,6,7 ve 8. sınıfların tüm üniteleri ayrıntılı olarak analiz edilmiş, 2018 fen programında yer alan ölçme değerlendirme anlayışına göre EBA'da bulunması gereken ölçme tekniklerinin kullanım sıklığı Nartgün (2009) tarafından geliştirilmiş ölçme-değerlendirme tablosu dikkate alınarak sınıflandırılmıştır. Elde edilen bulgular göre; i) kelime ilişkilendirme testi, V-diyagramı, portfolyo, görüşme, akran değerlendirme ve gösteri ölçme tekniklerine hiç yer verilmemiştir. ii) Balık Kılçığı, zihin haritaları, problem çözme, proje değerlendirme, kavram haritaları, anlam çözümleme tablosu ve öz değerlendirme gibi tekniklere çok az yer verilmiştir. iii) süreci ölçen tamamlayıcı (alternatif) ölçme ve değerlendirme tekniklerine oranla ürünü ölçen geleneksel ölçme ve değerlendirme tekniklerine daha fazla başvurulduğu gözlenmiştir. Sonuç olarak 2018 Fen Bilimleri Öğretim Programı'nda yer alan ölçme ve değerlendirme anlayışlarının incelenen 5,6,7 ve 8. sınıf EBA fen bilimleri içeriğine yeterince yansımadığı gözlenmiştir. Elde edilen bulgular ışığında, uygulayıcı ve karar vericilere EBA içeriğinin geliştirilmesi noktasında alternatif ölçme değerlendirme tekniklerinin çok daha fazla kullanılması önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to search that how the mentality of 2018 Science Education Curriculum assessment and evaluation is reflected to EBA that has been used more especially recent years. Throughout this study, qualitative research has been used and document analysis has been consulted as data collection tool. Therefore, the documents of Science Education in EBA, that is based on 2018 Science Education Curriculum preparing by a committee of the Ministry of National Education and becomes more active in 2021-2022 than the previous academic years, are researched with the content analysis method. In EBA, all the units of the 5,6,7,8th grades are analyzed in detail, and according to the mentality of assessment and evaluation in 2018 Science Education Curriculum, the frequency of assessment techniques that are need to be in EBA is categorized considering the assessment and evaluation chart which was improved by Nartgün (2009). According to the data in this study, the assessment techniques i) Word Association Test, V-diagram, Portfolio, Peer Assessment, Interview and Demonstration have not taken part. ii) Problem solving, Concept maps, Mind maps, Self-evaluation, Semantic analysis table, Fishbone and Project evaluation techniques have been used limitedly. It is determined that iii) the product focused traditional assessment and evaluation techniques have been applied more than the process focused complementary techniques. To sum up, the mentality of assessment and evaluation in 2018 Science Education Curriculum, has not been reflected enough to 5,6,7, and 8th grades Science Education content in EBA. In consideration of the findings obtained, it has been suggested to implementers and decision makers that alternative assessment and evaluation techniques should be used more in the development of EBA content.