Endometrioid tip endometrium kanserlerinde mikrokistik, elonge, fragmante (MELF) invazyon paterninin lenf nodu metastazı ve sağkalım ile ilişkisi
Correlation of the microcystic, elongated, fragmented (MELF) invasion pattern with LYMPH node metastasis and survival inendometrioid endometrial cancer
- Tez No: 769459
- Danışmanlar: PROF. SERDAR ALTINAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Endometrioid tip endometrium kanserlerinde mikrokistik, elonge, fragmante (MELF) invazyon paterninin tümör derecesi, lenfovasküler alan invazyonu, lenf nodu metastazı, patolojik evre, sağkalım, nüks ile ilişkisinin araştırılması, olası prognostik ve prediktif değerinin ortaya konulması, preoperatif manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ile myometriyal invazyon derinliğinin ölçümüne olası etkisinin değerlendirilmesi hedeflendi. Gereç ve Yöntem: 2007 – 2019 yılları arasında histerektomi spesmenine ait lamları kliniğimizde değerlendirilmiş ve endometrioid tip endometrium karsinomu tanısı almış 333 olgu çalışmaya dahil edildi. Mikst tip endometriyal karsinom veya karsinosarkom içeren, senkron farklı primer tümörü olan, lamlarına ulaşılamayan veya lamlarında yaygın otoliz bulguları izlenen olgular çalışma dışı bırakıldı. Çalışmaya dahil edilen olguların tamamı tümör derecesi, patolojik evre, lenfovasküler invazyon varlığı ve yaygınlığı, lenf nodu metastaz varlığı açısından yeniden değerlendirildi. Myoinvazyon içeren olgularda baskın myoinvazyon paterni belirlendi; MELF invazyon varlığı, tümör tomurcuklanması varlığı araştırıldı. MELF patern içeren olgularda fibromiksoid stroma varlığı, akut inflamatuar hücre varlığı değerlendirildi. Preoperatif 2 aylık dönemde alt batın MRG incelemesi yapılmış olgularda myometriyal invazyon derinliği radyolojik olarak yeniden ölçüldü. Bulgular: Myometriyal invazyon gösteren 295 olgu baskın invazyon paterninden bağımsız olarak incelendiğinde, 81 (%27,5) olguda MELF tipi invazyon izlenirken 214 (%72,5) olguda izlenmedi. MELF patern gösteren düşük dereceli tümörlerde yaygın lenfovasküler invazyon görülme oranı ve lenf nodu metastazı görülme oranı anlamlı derecede yüksek bulundu (p0,05). Tümör tomurcuklanması gösteren düşük dereceli tümörlerde lenf nodu metastazı görülme oranı anlamlı derecede yüksek bulundu (p0,05). Çok değişkenli analizde MELF varlığı hastalıksız sağkalım ve genel sağkalım belirlenmesinde bağımsız prediktif faktör olarak saptandı (p0,05). Sonuç: Endometriyal karsinomlar genellikle düşük dereceli olup erken evrede tanı almakla birlikte dünya genelinde insidansı artış göstermektedir. Hastaların uygun şekilde yönetimi için prognostik risk gruplarının belirlenmesi oldukça önemlidir. Endometriyal karsinomda prognostik değeri araştırılan konulardan biri MELF invazyon paternidir. Çalışmamızda MELF invazyon paterninin yaygın lenfovasküler invazyon, lenf nodu metastazı ve sağkalım ile ilişkisini gösterdik. Özellikle lenf nodu diseksiyonu yapılmamış düşük dereceli tümörlerde MELF patern varlığı ve yaygınlığının göz önünde bulundurulması hasta yönetiminde faydalı olabilir. MELF patern ile ilişkilendirilen izole tümör hücreleri şeklindeki lenf nodu metastazının prognostik değerini daha geniş serilerde araştıracak çalışmalar bu konuya ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
Objectives: We aimed to investigate the microcystic, elongated, fragmented (MELF) invasion pattern and its association with tumor grade, lymphovascular space invasion, lymph node metastasis, pathological stage, survival, recurrence in endometrioid endometrial carcinoma, to reveal its possible prognostic and predictive value and to evaluate its possible effect on preoperative measurement of myometrial invasion depth with magnetic resonance imaging (MRI). Material and Methods: A total of 333 cases of hysterectomy specimen slides which evaluated in our clinic and diagnosed as endometrioid endometrial carcinoma between the years 2007-2019 were included in the study. Cases with mixed type endometrial carcinoma or carcinosarcoma, synchronous different primary tumors, inaccessible slides or slides with diffuse autolysis were excluded from the study. All cases were reevaluated in terms of tumor grade, pathological stage, presence and extent of lymphovascular space invasion and presence of lymph node metastasis. Dominant myometrial invasion pattern, presence of MELF invasion pattern and tumor budding were investigated. Presence of fibromyxoid stroma and acute inflammatory cells were evaluated in cases with MELF pattern invasion. The depth of myometrial invasion was re-measured in each case who underwent MRI examination of the lower abdominal region in the preoperative two months period. Results: When 295 cases with myometrial invasion were analyzed independently of the dominant invasion pattern, MELF type invasion was observed in 81 (27.5%) cases, while it was not observed in 214 (72.5%) cases. The incidence of extensive lymphovascular space invasion and lymph node metastasis were found to be significantly higher in low grade tumors with MELF invasion pattern (p0.05). The rate of lymph node metastasis was found to be significantly higher in low grade tumors with tumor budding (p0,05). The presence of MELF pattern was found to be an independent predictive factor for disease free survival and overall survival (p0,05). Conclusions: Endometrial carcinomas are usually low grade and diagnosed at an early stage but its incidence is increasing worldwide. It is essential to determine prognostic risk groups for appropriate management of the patients. One of the subjects investigated in endometrial carcinoma in manner of prognostic value is the MELF invasion pattern. In the present study we demonstrated the association of MELF pattern with extensive lymphovascular space invasion, lymph node metastasis and survival. Considering the presence and extent of MELF pattern may be beneficial in low grade endometrial tumors, particularly for the cases who did not initially undergo lymph node dissection. Larger scale future studies on MELF and associated lymph node metastasis in the form of isolated tumor cells and its prognostic value will shed light on this issue.